Home | Latest News
Latest News

ЦГМ пусна специална юбилейна карта за 125-годишнината на столичния транспорт

E-mail Print
There are no translations available.

www.novini247.com
17.03.2026г.

ЦГМ пусна специална юбилейна карта за 125-годишнината на столичния транспорт


Центърът за градска мобилност пусна юбилейна карта за 125-годишнината на градския превоз в София.
Софийският градски превоз отбелязва 125 години от своето битие, а Центърът за градска подвижност (ЦГМ) пусна специфична юбилейна карта Sofia City Card.
Лимитираната серия включва 125 000 карти, отдадени на историята на столичния превоз. Те към този момент са налични за продажба в пунктовете на ЦГМ на цена 1,50 евро.
Специалната карта дава опция на жителите и гостите на София да се включат в отбелязването на юбилея и да станат част от 125-годишната история на градския превоз.
ЦГМ акцентира, че серията е лимитирана, като приканва искащите да вземат своята карта навреме.

 

Нови тролейбусни и автобусни линии: Планират сериозни промени в наземния транспорт

E-mail Print
There are no translations available.

www.novini247.com
08.03.2026г.

Нови тролейбусни и автобусни линии: Планират сериозни промени в наземния транспорт

Нови тролейбусни и автобусни линии: Планират съществени промени в наземния превоз на София.
Столична община предлага последваща стъпка в подобряването на градския превоз.
Доклад до Столичния общински съвет предвижда 24 промени в наземната транспортна мрежа – нови тролейбусни линии, нови автобусни връзки, удължение и оптимизация на съществуващи направления, както и последователно пренасочване към по-екологичен електрически превоз.
Промените ще се вкарват поетапно с доставката на новия преносим състав.
„ Столичен електротранспорт “ ЕАД към този момент има извършени процедури и сключени контракти за общо 125 нови електрически транспортни средства – 75 тролейбуса и 50 електробуса, както и за нужната зарядна инфраструктура.
Очакването е инвестицията да бъде финансирана по Програма „ Околна среда “, защото тя е директно ориентирана към разширение на екологичния електротранспорт и понижаване на нездравословните излъчвания в града. Това е една от най-големите вложения в електротранспорта на София през последните години и е част от по-широката стратегия на Столична община за възобновяване на преносимия състав на градския превоз, в границите на която вече бяха оповестени и пазарни съвещания за доставка на до 130 нови трамвая. съобщават от Столична община.
Докладът стъпва на към този момент признатата стратегия за възобновяване на преносимия състав и развиване на инфраструктурата на наземния превоз за интервала 2024–2030 година. Основната му цел е да усъвършенства свързаността на градския превоз, тъй че софиянци да разчитат на повече директни връзки, по-малко прекачвания, по-добро потребление на съществуващата тролейбусна мрежа и по-чист превоз.
Какво се променя
Сред най-важните оферти е удължаването на тролейбусна линия №3 в посока кв. „ Враждебна “ и ж.к. „ Младост 4 “.
Така се основава директна връзка сред северните елементи на града, центъра, бул. „ Цариградско шосе “, зоната на Бизнес парк София и „ Младост 4 “. Според зам.-кметът Виктор Чаушев, който е вносител на отчета,  това ще усъвършенства достъпа както на жителите на „ Враждебна “, по този начин и на хората от „ Младост “ до значими транспортни коридори, бизнес зони и възли за прехвърляне.
Предвижда се и нова тролейбусна линия №15 между ж.к. „ Надежда “ и ж.к. „ Младост 2 “,
която ще даде нова директна връзка сред северните и източните региони на София – направление, за което сега липсва комфортна опция без най-малко две прекачвания. По маршрута ще бъдат обслужвани и зоните към бул. „ История славянобългарска “, пл. „ Сточна гара “, бул. „ Васил Левски “, бул. „ Цар Освободител “ и бул. „ Цариградско шосе “.
Съществена смяна е и новата тролейбусна линия №12 от ж.к. „ Люлин 1, 2 “ до ж.к. „ Гоце Делчев “. Така за първи път се предлага директна съгласуваност на „ Люлин “ и южните квартали, в това число „ Гоце Делчев “ и зоните към бул. „ Тодор Каблешков “. Подобно изобретение ще понижи потребността от прекачвания и ще редуцира времето за пътешестване сред два от най-гъсто обитаемоте региона на София.
Сред най-полезните нововъведения е и смяната на тролейбусна линия №8, която ще свързва ж.к. „ Гоце Делчев “ с кв. „ Орландовци “.
Това основава нова тангенциална връзка сред северните и южните елементи на града през бул. „ Васил Левски “, бул. „ Черни връх “ и основни сектори в централната градска част. Аргументът в отчета е, че по този начин „ Орландовци “ получава пряк достъп до центъра и южните региони без прехвърляне, а публичният превоз става по-конкурентен на автомобила.
По-добро обслужване на северните, западните и източните региони
Реорганизацията визира в забележителна степен и връзките сред северните и западните квартали. Тролейбусна линия №11 се удължава до Надлез „ Надежда “, като предлагането стъпва на към този момент одобрения краткотраен маршрут по ул. „ Опълченска “, към който пасажерите се приспособиха и който сподели действителна нужда от такава връзка. В претекстовете се показва, че това дава по-добра директна връзка сред региона на „ Банишора “, северозападните елементи на града, центъра, Софийския университет и бул. „ Цариградско шосе “.
Тролейбусна линия №7 ще бъде пренасочена между ж.к. „ Люлин 3 “ и ул. „ Ген. Гурко “, като резервира връзката на западните региони с бул. „ Васил Левски “, пл. „ Сточна гара “ и региона на Софийския университет. В същото време връзката към южните квартали ще се поема от нови и удължени линии, тъй че да няма утежняване на обслужването.
Тролейбусна линия №6 ще покрива направлението от ж.к. „ Люлин 3 “ през ул. „ Опълченска “ до ж.к. „ Лозенец “. Така се резервира директната връзка сред северозападните елементи на града, НДК, бул. „ Черни връх “ и „ Лозенец “, като по едно и също време с това се усъвършенства придвижването в центъра и се заобикаля претрупване на едни и същи коридори с прекалено много линии.
Нови автобусни линии по ринговите посоки
Докладът предлага и нова автобусна линия №71 от кв. „ Павлово “ до Автостанция „ Гео Милев “, която ще минава по бул. „ Тодор Каблешков “, бул. „ Филип Кутев “ и бул. „ Г. М. Димитров “. Идеята е да се надгради моделът на бързите радиални и рингови линии, да се употребяват съществуващите бус ленти и да се сътвори по-бърз кулоар сред западните и източните елементи на града.
Планира се и нова автобусна линия №75 между ж.к. „ Гоце Делчев “ и ж.к. „ Левски Г “,
която ще обгръща южните, източните и североизточните елементи на София през бул. „ Тодор Каблешков “, бул. „ Филип Кутев “, бул. „ Г. М. Димитров “, „ Слатина “ и „ Левски “.
Заедно с линии №71 и №73 новата линия ще построи по-силен рингов кулоар с по-висока периодичност на обслужване в най-натоварените сектори, където е нужно вместо една доста дълга линия с висок риск от закъснения.
Повече електрически превоз и по-добро потребление на съществуващата инфраструктура
Предлага се автобусните линии № 74 и №310 да бъдат сменени, надлежно, от тролейбусни линии №10 и №14.
Новата тролейбусна линия №10 , която всъщност замества автобусна линия №310, ще се движи сред ж.к. „ Люлин 5 “ и ж.к. „ Хаджи Димитър “.
Линията ще минава по бул. „ Сливница “, пл. „ Сточна гара “ и ще свърже западните квартали, централната градска част и североизточните зони. Решението не е обвързвано с огромни капиталови разноски, защото огромна част от маршрута към този момент е по построена тролейбусна мрежа.
Новата тролейбусна линия №14  между ж.к. Гоце Делчев и Централна гара резервира съществуващия автобусен маршрут, като ще употребява пълноценно съществуващата тролейбусна мрежа по трасето.
Според направеното предложение няколко автобусни линии ще преминат към обслужване от „ Столичен електротранспорт “ ЕАД с електробуси. Сред тях са линия №9, която се преномерира на №209, линия №11, която става №211, линия №77, както и линия №604, която става №206. Линиите са определени на база това да се употребява по-ефективно наличната и планувана зарядна инфраструктура и да се понижат нездравословните излъчвания.
По този метод ще се реализира устойчива смяна на модела, тъй че там, където е допустимо, автобусните посоки да минават към електрически транспортни средства, а там, където към този момент има тролейбусна мрежа, тя да се употребява доста по-пълноценно. Това ще допринесе за понижаване на нездравословните излъчвания и възстановяване на качеството на въздуха в града, като последователно усилва каузи на екологичния електрически превоз в София.
Какъв ще е резултатът
Очакванията са, че с поетапното въвеждане на новия преносим състав след доставката му транспортната задача ще се усили с почти 4,6 млн. километра годишно, което е към 7% ръст спрямо настоящата икономическа рамка за 2025 година В резултат на измененията по линиите ще бъдат включени спомагателни 61 нови транспортни средства, а другите 64 ще бъдат употребявани за поетапна подмяна на стар преносим състав.
На процедура това означава по-добра съгласуваност сред кварталите,
повече директни връзки без прехвърляне, по-бърз достъп до метрото и до главните булеварди, по-екологичен превоз и по-надеждни написания. Особено значим е и фактът, че огромна част от предложенията основават напълно нови посоки сред региони, които към сегашния миг не разполагат с комфортна директна връзка.
Новият преносим състав ще се вкарва поетапно
Съгласно подписаните договори новите електробуси ще бъдат доставени в период от 9 месеца, а тролейбусите – в период от 12 до 15 месеца от обезпечаването на финансирането, според от контракта.
Още през април нови квартали стават част от мрежата на градския превоз
Част от измененията в транспортната мрежа ще стартират да се вкарват още през април, според към този момент оповестените решения на Столична община. В началото на април ще бъдат разкрити новите автобусни линии №180 (метростанция „ Бизнес парк “ – в.з. „Косанин дол“) и №182 (метростанция „ Бизнес парк “ – с. Герман – ж.к. „ Лозен парк “). Така вилна зона „ Косанин дол “ и ж.к. „ Лозен парк “ за първи път ще бъдат включени в постоянната автобусна мрежа и ще получат директна връзка с Първи метродиаметър.
С тези промени градската транспортна мрежа се уголемява с над 40 километра нови автобусни направления, а за първи път ще бъдат обслужени зони като в.з. „ Косанин дол “ и  ж.к. „ Лозен парк “, които получават директна връзка с метрото и основни елементи на града.
 

София подменя изцяло старите трамваи и тролеи срещу 240 млн. евро

E-mail Print
There are no translations available.

www.capital.bg
25.02.2026г.

 София подменя изцяло старите трамваи и тролеи срещу 240 млн. евро
"Столичен електротранспорт" преди дни задвижи поръчка за 40 нови трамвая, в ход са търгове и за още 38 трамвая, подписани са договори и за 75 нови тролея

Темата накратко
Столичният електротранспорт обяви търг за 40 нови нископодови трамвая за 100 млн. евро.
В момента текат поръчки за още 38 трамвая, сключени са договори и за 75 нови тролея.
Финансирането по план е със заеми, но общината все още не е избрала конкретния подход.
През следващите няколко години превозните средства на електротранспорта в София ударно ще се подменят с нови. В момента са в ход ред големи поръчки на общинското дружество "Столичен електротранспорт" за доставки както на нови трамваи, така и на тролейбуси. Всички те са в изпълнение на решение на Столичния общински съвет от 2024 г., обясни пред "Капитал" директорът на дружеството Евгений Ганчев. Целта е най-старите трамваи от времето на социализма, които все още обслужват някои линии, да бъдат най-после пенсионирани.
Въпросното решение дава насоки какви поръчки да се обявят както от "Столичен електротранспорт" , така и от "Столичен автотранспорт". С решение от есента на 2025 г. пък СОС задължи кмета Васил Терзиев да избере банка, от която да вземе заем от 200 млн. евро, за да финансира покупките. Oт Столична община уточниха в отговори до "Капитал", че водят разговори с Европейската инвестиционна банка, но търсят и алтернативи, за да бъде възможно най-целесъобразен начинът на финансиране на тези покупки.


 

 

 

„Годишни национални награди по безопасност и здраве при работа“

E-mail Print
There are no translations available.

"Годишни национални награди по безопасност и здраве при работа“


На 26 февруари 2026г. в зала „Марица“ на Конферентен център „Тракия“ се проведе шестнадесетото издание на конкурса „Годишни национални награди по безопасност и здраве при работа“. Събитието бе организирано от Фондация „Център за безопасност и здраве при работа“ с любезната подкрепа на Изпълнителна агенция „Главна инспекция по труда“ към Министерството на труда и социалната политика – гр. София.

Сред официалните гости, които уважиха церемонията, бяха заместник-министърът на труда и социалната политика г-жа Румяна Петкова, изпълнителният директор на ИА „Главна инспекция по труда“ инж. Екатерина Асенова, главният директор на Главна дирекция „Инспектиране на труда“ г-жа Калинка Вълкова, както и представители на държавни институции, работодателски и синдикални организации.

От името на домакините събитието откри г-жа Благовеста Карова – почетен председател на Управителния съвет на Фондация „Център за безопасност и здраве при работа“. Приветствие към присъстващите отправи заместник-министър Румяна Петкова, която прочете поздравителен адрес до участниците, организаторите и гостите от министъра на труда и социалната политика д-р Хасан Адемов.

Победителите в отделните категории бяха определени от специално сформирана комисия с участието на представители на:
– ИА „Главна инспекция по труда“;
– Асоциация на индустриалния капитал в България;
– Българска стопанска камара;
– Конфедерация на труда „Подкрепа“;
– Конфедерация на независимите синдикати в България;
– специалисти по безопасност и здраве при работа от предприятия, отличени с първо място в предходното издание;
– експерти от Фондация „Център за безопасност и здраве при работа“.

Общо 22 предприятия и специалисти бяха удостоени с отличия в различни категории.

СПЕЦИАЛНА КАТЕГОРИЯ

Екип по БЗР на годината
Първо място – „Либхер-Хаусгерете Марица“ ЕООД
Второ място – „Карлсберг България“ АД
Трето място – „Хигия Сейфти“ ЕООД
Четвърто място – „Столичен електротранспорт“ ЕАД

Отличените с първо място получиха традиционната статуетка на фондацията, класираните на второ място – плакети, а заелите трето място – грамоти. На участниците, класирани на четвърто място, бе връчен благодарствен адрес.
 
 
 
 
 

София отбелязва 85 години тролейбусен транспорт: легендарните „Икарус“ и „ЗИУ“ се завръщат реставрирани

E-mail Print
There are no translations available.

www.auto-pres.net
07.02.2026г.

София отбелязва 85 години тролейбусен транспорт: легендарните „Икарус“ и „ЗИУ“ се завръщат реставрирани


Историята на тролейбусния транспорт оживява в центъра на София

След като на 14 януари София отбеляза 125 години от началото на трамвайния транспорт, на 8 февруари столицата ще чества още един знаков юбилей – 85 години от пускането на първата тролейбусна линия в града.

По този повод Столичната община и „Столичен електротранспорт“ ЕАД организират празнично събитие за гражданите и гостите на София. То ще върне публиката назад във времето с представянето на два напълно реставрирани емблематични тролейбуса – Ikarus 280.92 и ЗИУ-9, превърнали се в символи на градския транспорт през десетилетията.

От първата линия, открита през 1941 г., до днес тролейбусният транспорт остава един от най-екологичните, устойчиви и надеждни начини за придвижване в столицата. Реставрираните превозни средства, които дълги години са били неразделна част от ежедневието на поколения софиянци, ще бъдат представени на живо, а за посетителите са предвидени и безплатни демонстрационни маршрути.

Място на събитието

Събитието ще се проведе на ул. „Генерал Гурко“, в участъка между бул. „Васил Левски“ и бул. „Евлоги и Христо Георгиеви“.

Демонстрационен маршрут

Възстановените тролейбуси ще извършат по две обиколки по следния кръгов маршрут:
ул. „Гурко“ → Софийски университет → Сточна гара → Софийски университет → кино „Одеон“ → НДК → ПК „Спартак“ → ул. „Шести септември“ → кино „Одеон“ → ул. „Гурко“.

Тролеите ще потеглят на всеки 30 минути, в интервала от 12:30 ч. до 14:00 ч., с начална спирка ул. „Гурко“.

Часове на потегляне:
• 12:30 ч. – ЗИУ-9
• 13:00 ч. – Ikarus 280.92
• 13:30 ч. – ЗИУ-9
• 14:00 ч. – Ikarus 280.92

В останалото време ретро тролейбусите ще могат да бъдат разглеждани свободно от гражданите.

Заедно с двата реставрирани тролея ще бъде представен и юбилеен модерен тролейбус, облепен с историческа хронология, проследяваща развитието на тролейбусния подвижен състав в София през годините.

Знаете ли, че:
• ЗИУ-9 е проектиран да издържа на екстремни натоварвания и сурови климатични условия и е най-масовият тролейбус в света.
• Ikarus 280.92 е бил гръбнакът на софийския градски транспорт в продължение на три десетилетия. Реставрираният екземпляр е един от малкото в движение в Европа, което го превръща в обект на интерес за колекционери и историци от целия континент.

Исторически данни

На 8 февруари 1941 г., след изграждането на въздушната контактна мрежа, със скромно тържество е открита първата тролейбусна линия в България, с дължина едва 3,3 км. Този „трамвай без релси“, както шеговито го наричали по онова време, свързва новия софийски квартал "Горна баня" с Княжевската трамвайна линия.

Площадът е изпълнен с хора, местният свещеник отслужва водосвет, а двата тролейбуса, внесени от Германия, започват да превозват първите нетърпеливи пътници.

Изграждането на тролейбусната мрежа в централната част на София започва през 1947 г. Първата линия след Втората световна война, с № 1, е пусната в експлоатация на 1 май 1948 г. по маршрута пл. „Руски паметник“ – бул. „Патриарх Евтимий“ – „Сточна гара“ и се обслужва от осем тролейбуса.




www.radioveselina.bg
08.02.2026г.

София предлага празнично пътуване с легендарни тролейбуси

След като на 14 януари София отбеляза 125 години от началото на трамвайния транспорт, на 28 януари се навършиха 28 години от пускането в експлоатация на първия участък на софийското метро, днес - на 8 февруари столицата ще чества още един знаков юбилей – 85 години от пускането на първата тролейбусна линия в града.

По този повод Столичната община и „Столичен електротранспорт“ ЕАД организират празнично събитие за гражданите и гостите на София.

То ще върне публиката назад във времето с представянето на два напълно реставрирани емблематични тролейбуса – Ikarus 280.92 и ЗИУ-9, превърнали се в символи на градския транспорт през десетилетията.

Първата тролейбусна линия в столицата е открита на 8 февруари 1941 г., като дължината й е била едва 3,3 км. Този „трамвай без релси“, както шеговито го наричали по онова време, свързва новия софийски квартал "Горна баня" с Княжевската трамвайна линия.

Изграждането на тролейбусната мрежа в централната част на София започва през 1947 г. Първата линия след Втората световна война, с № 1, е пусната в експлоатация на 1 май 1948 г. по маршрута пл. „Руски паметник“ – бул. „Патриарх Евтимий“ – „Сточна гара“ и се обслужва от осем тролейбуса.

Днес двата реставрирани тролейбуса ще се движат по празничен маршрут в центъра на столицата. Обиколките ще се извършват на всеки 30 минути в интервала от 12:30 до 14:00 часа.

Празничният маршрут ще преминава по ул. „Гурко“, Софийския университет, Сточна гара, кино „Одеон“, Националния дворец на културата, плувен комплекс „Спартак“, ул. „Шести септември“ и отново се връща на ул. „Гурко“.

Извън тези часове посетителите ще имат възможност да разгледат тролейбусите отблизо. В рамките на инициативата е представен и съвременен юбилеен тролейбус, който чрез визуална хронология показва ключови моменти от развитието на тролейбусния транспорт в София.  






 


Page 2 of 151


Useful links