Начало | Новини
Последни новини

Глобиха 10-ина за ден, карали в бус лента

Е-мейл Печат

В-к "24 часа"
15.02.2011 г.,стр. 6

Глобиха 10-ина за ден, карали в бус лента

Десетина шофьори бяха глобе­ни за ден заради това, че са се движели в бус лентите на бул. "Сливница" вчера.
Масовите проверки на КАТ и центъра за градска мобилност ще продължат до края на седми­цата. Всички нарушители, които се движат в обозначените с жъл­та боя бус ленти, както и спрели­те край спирките на градския транспорт, ще отнасят глоби по 50 лева.
Приоритет на КАТ са провер­ките в най-натоварените райони и пиковите часове, защото ста­ват големи задръствания, казаха от Пътна полиция.
Спрените нарушители се оправдали с това, че бързат и това е най-добрият начин да се придвижат по-лесно в града, ка­за инспектор Иво Димитров от КАТ.
Целта на проверката е на ав­тобусните, тролейбусните и трамвайните спирки да не се пречи на движението. Шофьори­те трябва да спазват закона, за­щото глобите растат, каза и Людмил Миланов от Центъра за градска мобилност.
Глоба от 50 лева отнесе и Лю­бен Петков, шофьор на маршрутка, който имаше изтекъл лиценз и се движеше в бус лентата без пътници.
По правило маршрутките могат да ползват тези специални ленти, но този водач имаше други нарушения, обясниха от КАТ.

 

В-к "Монитор"
15.02.2011 г.,стр. 5

Проверки в столицата
Петима с глоба заради грешна бус лента

Петима нарушители бяха заловени и глобени при вчерашната акция на КАТ и общината срещу карането в бус лентата, въпреки че пътната маркировка е била сгрешена.
Три екипа бяха разположени на ключови места в столицата. Два от тях се движеха по „Цариградско шосе”, а един патрулираше в центъра по булевардите „Сливница” и „Данаил Николаев”.
Рано сутринта екипът в централната градска част написа три акта за нарушение в района на Лъвов мост и се премести на бул. „Данаил Николаев” след кръстовището на Сточна гара. Колата на Центъра за градска мобилност беше спряла на 50-ина метра от автобусната спирка в посока „Подуяне”, на ъгъла с улица „Кешан”. Оказа се обаче, че на това място има разминаване между пътната маркировка и бус лентата. На идващите от Лъвов мост коли е разрешено да направят десен завой по ул. „Кешан”, но в същото време бус лентата е обозначена с непрекъсната линия, т.е. шофьорите нямат право да я пресичат.

 


В-к "Сега"
15.02.2011 г. , стр. 4

Столичното кметство откри само петима нарушители в бус лентите

Само четирима шофьори бяха глобени вчера в София за движение в бус лентите в съвместна акция на Центъра за градска мобилност и КАТ. Още един шофьор бе санкциониран, защото е паркирал на спирка. Нарушителите отнесоха по 50 лв. глоба. Такава е равносметката за първите пет часа от акцията, въпреки че тя бе проведена по най-натоварените булеварди в столицата в пиковия сутрешен трафик. Екипите контролираха бул. "Цариградско шосе", "Сливница" и ул. "Г. Софийски".
От КАТ коментираха, че има нарушители, но когато видят служителите, веднага влизат в лентите за движение. "Най-често се оправдават с това, че бързат", коментираха пътните полицаи. Глобата за шофиране в бус лента досега беше 20 лв., но след изменения в Закона за движение по пътищата вече е 50 лв.
Без изненада един от заловените вчера нарушители бе шофьор на маршрутка. Той обясни на полицаите, че бързал да изпълни разписанието си по линия 22 от Божурище за Враждебна, предаде БГНЕС. Служителите на КАТ обаче видели, че в маршрутката няма пътници, а и не е изписано за къде пътува. "Ами няма пътници. Освен да се качите и ще ви закарам вас", обърна се към репортерите шофьорът. За негов лош късмет проверката установи, че лицензът му е изтекъл от половин година.
До края на акцията в петък ще бъдат контролирани и други натоварени участъци в града, като бул. "П. Владигеров", "Гоце Делчев", "Тодор Каблешков", "Никола Мушанов" и др. Акцията ще се извършва в най-пиковите часове на деня, съобщават от общината.
Общо 235 шофьори са били глобени през 2010 г., защото пречат на движението на автобусите.

 

 

В-к "Телеграф"
15.02.2011 г., стр. 6

50 ЛВ., АКО КАРАМЕ В ТЯХ

КАТ дебне седмица в бус лентите

Цяла седмица КАТ и Центърът за градска мобилност ще ни деб­нат дали караме в бус лентите. Всеки засечен нарушител ще бъде глобен с 50 лв. Акцията за разчистването на пъ­тя на градския транс­порт започна вчера в 7 ч. сутринта на бул. „Сливница".
Само за около 30 мину­ти под ножа на екипите попаднаха четирима шо­фьори. Пръв беше засе­чен бус - маршрутка No22, който обаче няма­ше нужния лиценз за превоз на пътници.
„Проверките няма да спрат и след петък. Прос­то тази седмица им дава­ме повече гласност и са по-масови. Целта е да разчистим пътя на авто­бусите и тролеите,които карат в бус лентите. Чес­то обаче леки автомоби­ли ги засичат и винаги оп­равданието на тези шо­фьори е едно и също -„Бързах". Много по-рядко има паркирали коли по спирките, по-скоро такси­та го правят, коментира пред Лояеграф" съуправителят на Центъра за градска мобилност Марчело Доковски. В столи­цата има няколко бус ленти. Те са на булевардите „Цариградско шосе" „Сливница", „България" „Данаил Николаев" и т.н.

Хващане
Първият, който олекна с 50 лв. фиш за каране в бус лента вчера, беше шофьор на маршрутка 22. Мъжът показа лиценз, който обаче е изтекъл още през юли 2010 г. Освен това никъде по возилото нямаше обозначение от коя посока тръгва и докъде стига маршру­тът му. Принципно всяко МПС, което има валиден документ за превоз на пътници, има право по за­кон да се движи в жълтата лента, но не и да престоява в нея. Най-честите нарушители по този член от закона са маршрутките и такситата. След като първата    глоба    стана  факт, още трима тарикати, които летяха по „Сливница" олекнаха с по 50 лв. „Щастливец" изгърмя и след като го изловиха да си паркира колата на спирка, като пречи на градския транспорт. Допреди новия закон за движение по пътищата да влезе в сила, санкцията за това нару­шение беше 20 лв.Сега се надяваме, след като е завишена, хората да внимават, защото трябва да се спазва и разписанието на градския транспорт. Утре (б.р. днес) и до края на седмицата съвместни­те екипи с КАТ ще си избират къде да застават, за да следят за наруши­тели. Всичко се решава на самия ден. Освен това може и вечерта да има акции, не е задължител­но да започват в 7 сутринта, но ще са в пиковите часове", допълни още Доковски.

 

 

В-к "Телеграф"
15.02.2011 г., стр. 6

235 с глоби за година

Общо 235 шофьори са били глобени през 2010 г., защото са пре­чели на движението. Това сочи справката на столичната община. Според експертите точно нарушителите, които летят в бус лен­тите, са най-големите виновници за забавяне на тролеите и рейсове­те. Благодарение на тях ефективността на градския транспорт па­дала драстично. Спо­ред справката линиите, които разполагат с бус ленти за придвижване, са 2 пъти по-бързи. Пър­вите бус ленти в столи­цата са направени пре­ди повече от 15 г, а об­щата им дължина, из­мерена и в двете посо­ки, е 25 км. Специални­те ленти обслужват 6 тролейбусни линии и 28 автобусни линии, отче­тоха вчера от ЦГМ.

 


В-к "Телеграф"
15.02.2011 г., стр. 12

От друго не разбират

Цяла седмица КДТ и Центърът за градска мобилност ще ни дебнат дали караме  в бус лентите. Всеки засечен на­рушител ще бъде глобен с 50 лв. (стр. 6).
Такива проверки трябва да се правят непрекъснато. Само здрава глоба ще откаже дебила, който мисли, че законът не важи за него. Въпросът не е дали вода­чите от градския транспорт карат извън бус лентите, а защо обикновените шофьори се навират да карат в тяхното платно. Ясно, че на никой не му се чака в зад­ръстването, но това просто е един от неприятните ас­пекти карате автомобила си в столицата.
Може да се помисли обаче дали не е редно таксиджиите да возят в бус лентата. То донякъде вече си е факт, а и в някакъв смисъл таксито е обществен транспорт. Освен това бакшишите карат достатъчно бързо, за да не правят задръствания и да пречат на маршрутки и тролеи.
Рисковете за нормалните шофьори ще  намалеят, ако бакшишите се сдобият със собствена лента.

 

 

В-к "Дума"
15.02.2011 г., стр. 5

КAT погна нарушителите в бус лентите

Столичните служители     на КАТ започнаха проверки по столичните улици и булеварди от вчера. Униформените ще дебнат за нарушители, влизащи неправомерно в бус лентите. Още в първите часове на кампанията бяха глобени четири превозни средства. Трима от нарушителите шофирали или паркирали в бус лентата на бул. "Сливница". Четвъртият провинил се бе шофьор на бус. Той се движел като маршрутен автомобил, но се оказало, че е с изтекъл лиценз. Акцията на "Пътна полиция" и Центъра за градска мобилност ще продължи през цялата седмица по основните столични улици и булеварди. ДУМА напомня, че според новите промени в закона за движение по пътищата глобата за навлизане в бус лента е 50 лв.

 


В-к "Новинар"
15.02.2011 г., стр. 4

Трима шофьори глобени за минаване през бус лента

Инспектори санкционираха трима шофьори на автомобили и един водач на бус за неправилно навлизане в бус лентата на бул. „Сливница” в София. Това съобщи Людмил Миланов от Центъра за градска мобилност. Общинското звено започна съвместна проверка с КАТ рано сутринта в понеделник. Акцията ще продължи до края на седмицата.
Водачите най-често се оправдават, че навлизат в бус лентите, защото бързат, обясниха инспекторите. След изменения в Закона за движение по пътищата нарушителите вече ще бъдат глобявани с 50 лева. Досега санкцията бе в размер на 20 лева.
В бус лентите имат право да се движат колите на градския транспорт и маршрутните таксита.

 

Хайка за шофьори в бус лентите

Е-мейл Печат

В-к "Монитор"
14.02.2011 г.,стр. 6

Хайка за шофьори в бус лентите

Наказват с глоба от 50 лева

Акция срещу шофиране в бус лентите стартира в столицата днес. Екипи на Пътна полиция и Центъра за градска мобилност ще проверяват и за автомобили, спрели на спирките или по трасетата за движение на автобуси. На нарушителите ще бъдат налагани глоби, а неправилно паркираните коли ще бъдат репатрирани, съобщиха от „Московска” 33.
Паяците и полицаите ще обиколят всички шосета, по които има бус ленти – бул. "Сливница", бул. "Цариградско шосе", ул. "Св. Г. Софийски", бул. "П. Владигеров", бул. "Захари Стоянов", ул. "Акад. Б. Стефанов", ул. "Филип Аврамов" и бул. "Г. Делчев". Според последните поправки в Закона за движение по пътищата глобата за шофиране в трасе, определено за движение на градския транспорт, става 50 лева.
Акцията ще продължи през цялата седмица, обясниха от Столичната община. Идеята е да се подобри скоростта на движение на автобусите в столицата.
Според анализа на британския консултант Мот Макдоналд градският транспорт пъпли със средна скорост 19 км/ч в задръстванията. Заради това експертите предлагат обособяване на бус ленти и по булевардите „Васил Левски” и „Патриарх Евтимий”, както и по канала на бул. „Евлоги Георгиев” в участъка от бул. „Драган Цанков” до НДК. Последното трасе ще продължава по бул. „България” до „Т. Каблешков”.

 

Променят маршрут на тролей заради авария

Е-мейл Печат

В-к "Телеграф"
06.02.2011 г., стр. 8

Променят маршрут на тролей заради авария

Поради авария на водопровод на кръстовището на улиците "Търново" и "Луи Пастьор" в жк. "Люлин" е променен маршрутът на тролейбусите по линия номер 7. Това съобщиха вчера от Столичната община. До отстраняването на проблема тролейбусите ще се движат по маршрута на линия номер 6 в този участък.

 

50% от софийските автобуси плачат за подмяна

Е-мейл Печат

В-к "Дума"
29.01.2011 г., стр. 4

50% от софийските автобуси плачат за подмяна

Общината обещава подобряване на транспортните услуги чак през 2013 г.

Почти 50% от автобусния парк на градския транспорт в София трябва да се обнови, признаха от общината вчера. Двата проекта за финансиране, по които е кандидатствала общината обаче, все още били в начална фаза. Обновлението на автобусите няма да се случи скоро, признаха столичните управници.
През февруари предстои общината да подаде апликационна форма за проект по програма "Регионално развитие". Първоначално ще се инсталират "интелигентни системи" в светофарните мрежи и в превозните средства. 750 автобуси и тролеи ще бъдат снабдени със специални бордови устройства, а светофарите на 20 столични кръстовища ще имат контролери. "Умните машинки" ще подсигуряват зелена вълна за градския транспорт. Първите кръстовища с модерни устройства ще са на бул. "Евлоги и Христо Георгиеви" с бул. "Драган Цанков" и ул. "Гурко", в района на Ректората на СУ "Св. Климент Охридски", бул. "Дондуков" с бул. "Васил Левски" и др. Общинарите обещават сегашните 90 информационни табла из столицата да станат 600. Около 400 спиркови навеса пък ще бъдат отремонтирани и подновени.
Макар да признаха за забавяне в обновяването на автобусите, общинарите обещаха 100% от тролейбусния транспорт да бъде подновен до година. Предвиждено е закупуването на 50% нови тролейбуси. Столичните управници се канят да пуснат и нова трамвайна линия от Семинарията до кв. "Дървеница". По този начин хората от "Дианабад", "Дървеница" и Студентския град ще могат да имат бърз достъп до трамвайната мрежа и Първия метродиаметър. Общинарите обещават и цялата трамвайна линия по бул. "България" да придобие нов вид. Предвидено е да се обособят 13 нови спиркови перона, да се поставят навеси и електронни табла.
Софиянци би трябвало да усетят подобряването на транспортните услуги чак в началото на 2013 г. Тогава се очаква всички дейности по проекта да бъдат изцяло изпълнени. Подновяването на градския транспортен парк и спирките по маршрута на някои линии ще струва над 63 млн. евро. Повечето ще дойдат по програма "Регионално развитие", а 13 млн. евро от тях ще са съфинансиране от общината.
В момента броят на линиите, които се движат, е 119, а дължината на маршрутната мрежа е 1441 км. Тя се обслужва от 1252 превозни средства. През миналата година пътниците в градския транспорт са били около 440 млн.

 

 

София монтира умни светофари на 20 кръстовища

Е-мейл Печат

В-к "Сега"
29.01.2011 г., стр.4

София монтира умни светофари на 20 кръстовища

Интелигентна система за управление на трафика ще бъде монтирана на 20 от най-натоварените столични кръстовища. Това е част от проект за интегриран градски транспорт, с който София кандидатства за 50 млн. евро безвъзмездно финансиране по ОП "Регионално развитие". Общинското съфинансиране е 13.8 млн. евро, които столицата ще изтегли като кредит от Европейската банка за възстановяване и развитие.
Умните светофари ще работят съобразно реалното натоварване и с различни програми през деня. 7 от кръстовищата ще бъдат реконструирани, като ще се изградят бусленти. Модернизирани ще бъдат кръстовищата на бул. "България" и "Черни връх", пл. "Орлов мост", бул. "Дондуков" и "В. Левски", бул. "Яворов" и "Шипченски проход" и др. Стойността на проекта е 5.4 млн. евро.
С останалите пари ще се поставят 600 броя електронни табла на спирките и ще се изградят 400 нови спирки. Те ще бъдат стопанисвани от Центъра за градска мобилност, като по изискване на Европа по тях няма да се поставят реклами. Над 800 спирки в града в момента са в изключително лошо състояние. Ще бъдат закупени и 50 нови тролея и ще се изградят две нови трамвайни трасета - от Семинарията до Студентски град и по бул. "България". Това ще увеличи скоростта на трамваите по бул. "България" от средно 16 км/ч на 19 км/ч.

 

 

В-к "Монитор"
29.01.2011 г., стр. 6

Зелена вълна за градския транспорт по 20 кръстовища

Умни светофари ще превключват, за да мине рейса


Зелени вълни ще бъдат пуснати по няколко ключови булеварда в столицата. Светофарите на кръстовищата ще се регулират така, че да осигурят по-бързо преминаване на колите на градския транспорт. За целта на уредбите ще бъдат монтирани специални устройства, като датчици ще има и в 750 автобуси, тролеи и трамваи.
Кръстовищата „ще поумнеят” по проект, за който Столичната община е поканена да кандидатства за 50 млн. евро по оперативна програма „Регионално развитие”. Съфинансирането е 13,8 млн. евро, които ще бъдат осигурени със заем от Европейската банка за възстановяване и развитие.
За реализиране на интелигентната система за управление на трафика по 20 кръстовища са необходими 5,4 млн. евро с ДДС, обясни зам.-кметът по транспорта на Столичната община Любомир Христов. Според плана системата ще бъде изградена през 2012 г., тъй като се очаква проектът да бъде одобрен чак през есента.
„Зелената вълна ще подобри привлекателността на градския транспорт, тъй като колите ще се движат с по-голяма скорост.Освен това обаче ще бъдат отпушени и тапите по тези кръстовища, които са едни от най-натоварените в града”, обясниха от „Московска” 33. Сред кръстовищата са площад „Орлов мост” и по протежение на булевардите „България”, „Васил Левски” и „Евлоги и Христо Георгиеви”.
 „Кръстовищата са избрани така, че да включват двете скоростни трамвайни трасета, които ще се изграждат с финансирането по оперативната програма, както и маршрутите на тролеите, които ще бъдат подменени пак по този проект”, обясни още зам.-кметът Христов. С част от парите общината планира да рехабилитира трамвайното трасе по бул. „България”, така че да пусне скоростен влак по него и да изгради релсов път от Семинарията до Студентския град. Според изчисленията с подмяната на линиите по „България” пътникопотокът в трамваите ще се увеличи двойно.
С 33 млн. евро пък ще бъдат купени 50 нови тролейбуса, които ще имат климатици и ще се движат по линии 1, 2, 5 и 9. С тях автопаркът ще бъде подменен почти на 100 процента. Мотивацията на общината да заложи на купуването на тролеи е константният брой пътници в този вид транспорт през последните 10 години.
Както „Монитор” писа, в проекта са заложени още изграждането на 400 спирконавеса и монтирането на „говорещи” табла на 600 спирки. Очаква се реализацията на проекта да приключи до началото на 2013 г.

Къде ще има “умни” светофари

1. Кръстовище на пл. "Орлов мост"
2. Бул. „България” и бул. "Гоце Делчев"
3. Бул. „България” и ул. "Т. Каблешков"
4. Бул. „България” и бул. "Акад. Ив. Е. Гешов"
5. Бул. "България" и бул. "Черни връх"
6. Бул. "Евлоги и Христо Георгиеви" и бул. "Др. Цанков"
7. Бул. "Евлоги и Христо Георгиеви" и ул. "Ген. Й. Гурко"
8. Бул. "Евлоги и Христо Георгиеви" и ул. "Оборище"
9. Бул. "В. Левски" и бул. "Кн. Ал. Дондуков"
10. Бул. "В. Левски" и бул. "Цар Освободител"
11. Бул. "В. Левски" и ул. "Оборище"
12. Бул. "Н. Петков" и бул. "Цар Борис Трети"
13. Бул. "П. К. Яворов" и бул. "Шипченски проход"
14. Бул. "П. К. Яворов" и ул. "Ст. Михайловски"
15 Бул. "Г. М. Димитров" и бул. "Н. Габровски"
16. Бул. "Г. М. Димитров" и бул. "Др. Цанков"
17. Бул. "Цар Борис Трети" и ул. "Житница"
18. Бул. "Ал. Малинов" и бул. "А. Сахаров"
19. Бул. "Ал. Малинов" и бул. "А. Ляпчев"
20. Бул. "Прага" и бул. "П. Славейков"

Нови автобуси в още 6 общини

Зам.-кметът Любомир Христов представи проект за модернизация на градския транспорт.
Проекти за модернизация на транспорта ще бъдат реализирани в още шест големи общини у нас. Общото финансиране, което се отпуска по оперативна програма „Регионално развитие”, е 340 млн. лева.
Бургас спечели пилотния проект и вече харчи 140 млн. лв. за обновяване на автопарка и ремонти на спирки и трасета. С парите се купуват 70 нови автобуса, въвеждат се системи за видеонаблюдение и електронно таксуване, както и се ремонтират спирките и трасетата, по които се движат рейсовете.
Другите градове, които са поканени да кандидатстват за финансиране заедно със София, са Варна, Пловдив, Русе, Стара Загора и Плевен. Кметовете им трябва да подават своите проекти за модернизиране и подобряване на градския транспорт от 15 ноември 2011 г. до 15 март 2012 г.

 

 

В-к "24 часа"
29.01.2011 г., стр. 4

Слагат зелена вълна на 20 кръстовища в София, сред тях ще са тези при Орлов мост и Ректората. Бусленти пък ще има по булевардите „България" и "Г. М.Димитров". Изграждането им е част от проект за 63 млн. евро, с който Столичната община ще кандидатства по оперативна програма "Регионално развитие", съобщи зам.-кметът по транспорт Любомир Христов. Проектът предвижда 50 нови тролея, нов трамвай от семинарията до Студентски град и др .

 


В-к "Телеграф"
29.01.2011 г., стр. 6

УМНИ СВЕТОФАРИ ПРАВЯТ РЕЙСА ПО-БЪРЗ

ТРОЛЕЯТ ВЪРВИ И БЕЗ ТИРАНИ


Модерни тролеи, които могат да се движат дори при авария в електропреносната мрежа, ще обслужват пътниците в столичния градски транспорт.
Предстои купуването на 50 нови машини, оборудвани с климатик и дизелов агрегат, които да заменят раздрънканите стари тролеи, чиито „тиранти" често падат и предизвикват суматоха по пътищата. Миналата година бяха пуснати в движение други 30 нови тролея. Като се прибавят към тях и тези, които предстои да се купят, автопаркът на столичния електротранспорт ще бъде обновен почти на 100%. Скоростта на движение на тролеите пък ще се увеличи с 2,2 на сто. В момента с тролей се возят около 13% от пътниците на градския транспорт в София. Очаква се след пускането на новите коли техният дял да стигне 18 на сто, което с близо 50% повече от сега.
Проект
Това съобщи зам.-кметът на столицата Любомир Христов при представянето на проект за интегриран столичен градски   транспорт    вчера.
Приоритет в него е развитието на електротранспорта като по-екологичен. В проекта обаче се предвижда и увеличаване на скоростта на автобусите. Това ще стане чрез внедряване на интелигентни системи за управление на трафика в светофарите на 20 ключови столични кръстовища, както и в 750 автобуси и тролеи. Системите ще бъдат програмирани така, че да пускат зелена вълна приоритетно за градския транспорт, за да стане той по-бърз и привлекателен за повече столичани. Кръстовищата, на които ще бъдат монтирани системите, са основно по бул. „България", по бул. „Г. М. Димитров", както и при Ректората, на Орлов мост, на пресечките на „Евлоги Георгиев" с „Оборище" и „Драган Цанков".
Трамваи
От 16 на 19,5 км/час пък ще бъде вдигната скоростта на движение на трамваите по бул. „България". За целта предстои да бъде извършена цялостна рехабилитация на съществуващия там релсов път.
Част от проекта е и обновяване на спирките на градския транспорт. На 600 от тях ще бъдат инсталирани електронни табла, съобщаващи след колко време ще дойде очакваният рейс. На други 400 спирки пък ще се монтират навеси.
Стойността на проекта е малко над 63 млн. евро. 50 млн. от тях ще бъдат осигурени по оперативна програма „Регионално развитие". Цялостно проектът се предвижда да завърши през 2013 г. Много от съоръженията обаче ще бъдат изградени и ще се ползват и преди това.

 

 

В-к "Труд"
29.01.2011 г.,стр. 4

„Умни" кръстовища ще отпушват трафика в София

50 нови тролея с климатик ще тръгнат из града

 „Интелигентни" кръстовища, 50 нови тролейбуси и приветливи спиркови навеси ще има в София до началото на 2013 г. Това предвижда проект за модернизация на градския транспорт, представен вчера от заместник-кмета на града Любомир Христов.
На 20 кръстовища в столицата да действа т. нар. интелигентна система на светофарните уредби. При идването на автобус или тролей светофарът ще го разпознава и ще осигурява зелена вълна. В кабината на шофьора ще има датчик, който ще се свързва със светофара. Първоначално с такава техника ще бъдат снабдени 750 возила. Проектът струва 5,4 млн. евро. Ще „поумнеят" кръстовищата при бул. „България" и бул. „Черни връх", при Ректората, на Орлов мост, пресечките на бул. „Христо и Евлоги Георгиеви" с бул. „Драган Цанков" и ул „Гурко", на бул. „Цар Борис III" и ул. „Житница"   и АРВ София трябва да грейнат още 600 електронни табла на спирките ( за 1,2 млн. евро). Те ще показват вида и номера на превозното средство, както и времето за пристигането му (в момента има 90 такива табла). Заместник-кметът Христов обеща, че спирките на градския транспорт ще станат по-приятни за гражданите с поставянето на 400 нови навеса на обща стойност 2,4 млн. евро. Те ще бъдат изградени на места, в които няма интерес за реклама и съответно не могат да бъдат дадени на концесия. „Спирковите навеси ще разполагат и с места за хора в неравностойно положение", добави Христов. Истинска радост за изстрадалия пътник в София ще е закупуването на 50 нископоди съчленени тролейбуси (33 млн. евро). През лятото в тях няма да е мор, защото ще бъдат с климатици. „С тях ще намалим разходите за поддръжка на автопарка със 70%, както и средствата за електроенергия - с 15%. Така ще бъдат обновени на 100% тролеите в София. От подмяна се нуждаят и 50% от автобусите", каза Христов. Проектът   за   градския транспорт предвижда още рехабилитация на трамвайната линия по бул. „България" (6,2 млн. евро). С поставянето на новите релси (3,7 км) очакванията са средната скорост на мотрисите да се повиши от 16 на 19,5 км/ч. Освен това ще бъдат основно реконструирани 13 спирки и навеси по линията. След близо 2 г. хората от кварталите „Дианабад", „Дървеница" и от Студентския град ще стигат по-лесно до метрото. Там ще бъде пусната нова трамвайна линия - от Семинарията до „Дървеница". Общата стойност на проекта е около 63 млн. евро, от които 50 млн. евро са по европейските програми.

 


Страница 144 от 151


Полезни връзки