София отбелязва Световния ден на туризма с безплатни обиколки с автобус и ретро трамвай
Петък, 26 Септември 2025 11:55
www.abcnews.bg 26.09.2025г. София отбелязва Световния ден на туризма с безплатни обиколки с автобус и ретро трамвай
София ще отбележи Световния ден на туризма - 27 септември - с богата програма от безплатни обиколки под мотото "Туризъм и устойчива трансформация", съобщиха от Visit Sofia (Общинско предприятие "Туризъм" към Столична община). Общо 17 маршрута ще бъдат достъпни за жителите и гостите на столицата, като всички те са пешеходни или с градски транспорт - малка стъпка към по-екологично и устойчиво пътуване. Акценти в програмата: Тур в Националния дворец на културата - с професионален гид, в 10:30, 13:00 и 15:30 ч., с продължителност около 2 часа (с предварителна регистрация). Пешеходна обиколка "София за начинаещи в 55 стъпки" - начало в 10:00 ч. от мавзолея-гробница на княз Александър I Батенберг, продължителност близо 2 часа (с регистрация). Тур с ретро трамвай - тръгвания на всеки час между 12:00 и 15:00 ч. от Централна автогара до пл. "Журналист", с продължителност 60 минути. Достъпът е свободен до запълване на местата. Тур с двуетажен автобус - с гид, начална спирка пл. "Свети Александър Невски". Тръгвания на всеки час от 10:00 до 18:00 ч., с продължителност 40-50 минути. Вход свободен до запълване на местата. "Световният ден на туризма е повод да покажем, че устойчивото пътуване може да бъде вдъхновяващо, достъпно и забавно. София предлага богат избор от маршрути, които съчетават култура, история и грижа за околната среда," посочват от Visit Sofia. Организаторите насърчават участниците да се придвижват пеша или с градски транспорт, да носят бутилки за многократна употреба и да открият чешмите и зелените кътчета на София. Програмата е отворена за всички - семейства, приятели и индивидуални посетители.
Повече информация и регистрация: www.visitsofia.bg
Криминално проявен е задържан за инцидента с трамвай в София
Сряда, 03 Септември 2025 10:42
Криминално проявен е задържан за инцидента с трамвай в София 22-годишен криминално проявен е задържан за вчерашния инцидент, при който трамвай на градския транспорт излезе от релсите и се удари в подлез срещу Румънското посолство в София. Прокуратурата ще иска от Софийския градски съд той да бъде оставен за постоянно в ареста. На записите от камерите в трамвая се вижда как задържаният, а и друг мъж, след като не успяват да влязат в трамвая, спрял за малко, за да може ватманът да си купи кафе, заобикалят превозното средства и през прозореца на вратата на водача задържаният дърпа лоста за тръгване на трамвая. Тъй като той се придвижва само метър напред и спира, следва второ издърпване на лоста, превозното средство тръгва, ускорява и така се стига до дерайлирането. Чрез записа от камерите първо е бил разпознат един от мъжете - 29-годишен, познат на Първо РПУ. След като е задържан, той казва, че всъщност действията са извършени от неговия приятел, а чат комуникация, която той предоставя на служителите на МВР, показва, че това е така. В нея младежът, който ще бъде разследван за това престъпление, пише, че “много съжалява”. Късно снощи 22-годишният мъж е бил задържан. Отново е казал, че съжалява и е обяснил действията си с голямото количество алкохол, което с приятеля му са изпили. Двамата са си купили по бутилка водка от денонощен магазин, който се намира близо до място, където ватманът е спрял, за да си купи кафе. Засега ватманът не е обект на прокурорска проверка, казаха от държавното обвинение.
ОФИЦИАЛНО СТАНОВИЩЕ ОТНОСНО ИНЦИДЕНТ С ТРАМВАЙНИ МОТРИСИ Т6А5 №4176 и №4177
Вторник, 02 Септември 2025 10:03
"СТОЛИЧЕН ЕЛЕКТРОТРАНСПОРТ" ЕАД ОФИЦИАЛНО СТАНОВИЩЕ ОТНОСНО ИНЦИДЕНТ С ТРАМВАЙНИ МОТРИСИ Т6А5 №4176 и №4177 Днес, 02.09.2025 г., в района на Румънското посолство възникна безпрецедентен инцидент с две трамвайни мотриси от тип Т6А5. По благоприятно стечение на обстоятелствата, няма пострадали пътници или граждани. Бихме искали да Ви информираме, че незабавно след подадения сигнал изпратихме екипи на дружеството за оглед и обезопасяване на района. Предварителният преглед на видеозаписите от камерите в превозните средства показа следното: • Водачът е напуснал кабината без да обезопаси мотрисата напълно според правилата; • Има информация за неизвестни лица в близост до кабината на мотриса. Секунди по-късно превозното средство потегля без водачът да се намира в него. На база установеното до момента, нашата хипотеза е за външна намеса, довела до самопотеглянето на мотрисата. Предприехме следните действия: 1. Инцидентът беше незабавно предаден на органите на реда – МВР и Прокуратурата извършват разследване за установяване на отговорните лица и обществеността ще бъде информирана при установяване на всички подробности. 2. Водачът е временно отстранен от работа до приключване на вътрешната проверка. 3. Назначена е специална комисия, която анализира всички факти и ще изготви доклад. 4. Въвеждаме незабавни мерки за повишаване на сигурността – включително допълнителни инструкции за ватманите и технически проверки на заключващите механизми. Наш приоритет винаги е безопасността на гражданите. Дружеството поема пълна отговорност за извършване на обективна проверка, прозрачност пред обществото и въвеждане на ефективни мерки, които да предотвратят подобни инциденти в бъдеще. С уважение, инж. Евгений Ганчев Георги Аврамов Изпълнителен директор Председател на СД на Столичен електротранспорт ЕАД на Столичен електротранспорт ЕАД
От 25. 08. 2025 г. се променя организацията на движение по маршрута на трамвайни линии №№ 10, 12, 15 и 18
Понеделник, 25 Август 2025 11:00
www.sofia.bg
От 25. 08. 2025 г. се променя организацията на движение по маршрута на трамвайни линии №№ 10, 12, 15 и 18
От 25.08.2025 г., понеделник, до 24:00 часа на 31.08.2025 г. (неделя) се въвежда временна организация на движение по маршрута на няколко трамвайни линии във връзка с извършването на ремонт на релсов път. Обединяват се маршрутите на трамвайни линии №№ 10 и 12 под № 12, която ще се движи с маршрут: от жп гара „София-север“ по маршрута на трамвайна линия № 12 до кръстовището на бул. „Витоша“ и ул. „Алабин“, надясно по ул. „Алабин“ и по маршрута на трамвайна линия № 10 до жп гара „Захарна фабрика“, двупосочно. Обединяват се маршрутите на трамвайни линии №№ 15 и 18 под № 18 с маршрут: от кв. „Орландовци“ по маршрута на трамвайна линия № 18 до кръстовище бул. „Витоша“/ул. „Алабин“, надясно по ул. „Алабин“ и по бул. „Македония“ по маршрута на трамвайна линия № 15 до ж.к. „Братя Бъкстон“, двупосочно. Разкрива се временна автобусна линия № 10ТМ с маршрут: от спирка с код 0910 „Метростанция "Витоша“ – начална за трамвайни линии №№ 10 и 15 на крайната станция (трамвайно обръщателно колело), надясно по бул. „Черни връх“ по маршрута на трамвайни линии №№ 10 и 15 до спирка с код 1572 „Семинарията“ на бул. „Джеймс Баучър“, по ул. „Йосиф Петров“, по ул. „Митрополит Кирил Видински“, по бул. „Драган Цанков“, по бул. „Евлоги и Христо Георгиеви“, по ул. „Ген. Гурко“, по бул. „Васил Левски“, по бул. „Цар Освободител“, по бул. „Евлоги и Христо Георгиеви“, наляво по бул. „Черни връх“, наляво по бул. „Свети Наум“ и надясно по бул. „Джеймс Баучър“ по маршрута на трамвайни линии №№ 10 и 15 до спирка с код 0911 „Метростанция "Витоша“ в трамвайното обръщателно колело. Автобусите ще спират на: - съществуващите трамвайни и автобусни спирки по маршрута. Разкриват се временни спирки, както следва: - на ул. „Митрополит Кирил Видински“ след кръстовището с ул. „Борова гора“ в посока бул. „Драган Цанков“; - на бул. „Драган Цанков“ на 25 метра след пешеходната пътека при Българското национална радио в посока бул. „Евлоги и Христо Георгиеви“.
https://www.sofia.bg/en/w/6624679
|
|