Трамваите в София: с нови трасета и рехабилитации през 2026 г.
Wednesday, 21 January 2026 00:00
Боян Стефанов
There are no translations available. www.telegraph.bg 20.01.2026г.
Обновяват ключови трамвайни трасета в София през 2026 г.
След като през 2025 г. в София бяха изградени 4,4 км нови трамвайни трасета, Столичната община преминава към следващ етап – обновяване и рехабилитация на съществуващата трамвайна инфраструктура.
“Работим последователно, за да осигурим по-високо качество на градската среда и надежден обществен транспорт за софиянци. И тази година ще продължи работа по няколко значими обекта, които са много важни и отдавна очаквани от гражданите в различни райони на града и които ще предложим за финансиране,” заяви зам.-кметът по направление „Обществено строителство“ Никола Лютов.
Един от най-важните проекти за 2025 г. беше изграждането на нов релсов път с разширението на бул. „Рожен“ до Северната скоростна тангента. Проектът осигурява директна връзка на квартал „Илиянци“ с метрото и централната градска част. В напреднал етап е и цялостната реконструкция на трамвайното трасе по бул. „Александър Стамболийски“ в участъка от ул. „Западна“ до бул. „Константин Величков“. Трасето не е ремонтирано от изграждането си, а завършването на обекта се очаква през настоящата година. Реконструкцията на бул. „Ал. Стамболийски“ остава ключов обект в програмата на общината. Към момента тя е временно спряна поради неблагоприятните метеорологични условия. В края на 2025 г. е получен авансът от МРРБ, тъй като обектът се финансира чрез държавния бюджет, което безспорно е облекчение за работата, но е само част от финансирането. Столична община очаква скоро да бъдат преведени останалите средства, за които са представени разходооправдателни документи, информира Никола Лютов. Предвижда се изпълнението, което е над 80%, да бъде възстановено след трайно затопляне на времето.
Инвестициите в трамвайната мрежа ще продължат и през 2026 г. с подготовка на нови проекти и изпълнение на строително-ремонтни дейности. Сред трасетата, по които направление „Обществено строителство“ работи, са тези по бул. „Мария Луиза“, бул. „Копенхаген“, бул. „Джеймс Баучер“, бул.”Христо Ботев”, бул. „Скобелев“, както и по ул. „104“ в район „Обеля“.
За една от най-старите трамвайни линии в града – по бул. „Джеймс Баучер“, е планирана рехабилитация в участъка от бул. „Черни връх“ до площад „Велчова завера“ с дължина около 1,2 км. Проектът е изготвен и предстои съгласуване и издаване на разрешение за строеж.
Предвижда се и рехабилитация на бул. „Мария Луиза“ в отсечката от ул. „Опълченска“ до ул. „Козлодуй“, както и цялостна реконструкция на около 1 км трамваен релсов път. Планиран е и основен ремонт на бул. „Христо Ботев“ от бул. „Прага“ до бул. „Сливница“, който ще се изпълнява заедно с обновяването на трамвайното трасе.
Разработен е проект за продължение на бул. „Копенхаген“ от „Самоковско шосе“ до бул. „Александър Малинов“. Реализацията му ще осигури директна трамвайна връзка между кварталите „Младост“ и „Дружба“, като се предвижда изграждането на около 1 км ново трасе.
Столичната община подготвя и обявяването на обществена поръчка за проектиране и изграждане на ново трамвайно трасе с преместване на съществуващия релсов път по бул. „Скобелев“ в северна посока. Процедурата ще бъде стартирана след задължителния контрол от Агенцията по обществени поръчки, където документацията е внесена на 20 ноември 2025 г.
Готов е и идеен проект за реконструкция на трамвайния релсов път по ул. „104“ в ж.к. „Обеля 2“. Той предвижда модернизация на релсите в участъка от ул. „106“ до ул. „Илия Гергов“, включително кривите по обособеното трасе, с обща дължина 720 метра единичен коловоз. Предстои обявяване на обществена поръчка за избор на изпълнител.
Продължава и ремонтът на трамвайните линии по бул.”Янко Сакъзов” в участъка от ул. „Кракра“ до бул. „Евлоги и Христо Георгиеви“.
www.dariknews.bg 20.01.2026г.
Трамваите в София: нови трасета и рехабилитации през 2026 г.
Инвестициите в трамвайната мрежа на София ще продължат и през 2026 г. с подготовка на нови проекти и изпълнение на строително-ремонтни дейности, посочиха от пресцентъра на Столичната община (СО).
След като през 2025 г. в столицата бяха изградени 4,4 км нови трамвайни трасета, Столичната община преминава към следващ етап – подготовка и реализация на ключови проекти за рехабилитация на съществуващата трамвайна инфраструктура, част от които не са обновявани от десетилетия, съобщиха от Общината. Оттам допълниха, че усилията са насочени както към изграждането на нови трамвайни линии, така и към рехабилитацията на съществуващи, които не са обновявани.
Един от най-важните проекти за 2025 г. беше изграждането на нов релсов път с разширението на бул. „Рожен“ до Северната скоростна тангента, се посочва в съобщението. Проектът осигурява директна връзка на квартал „Илиянци“ с метрото и централната градска част. В напреднал етап е и цялостната реконструкция на трамвайното трасе по бул. „Александър Стамболийски“ в участъка от ул. „Западна“ до бул. „Константин Величков“. Трасето не е ремонтирано от изграждането си, а завършването на обекта се очаква през настоящата година.
Сред ключовите обекти, които Общината посочи, е и реконструкцията на бул. „Ал. Стамболийски“.
Инвестициите в трамвайната мрежа ще продължат и през 2026 г. Сред трасетата, по които направление „Обществено строителство“ работи, са тези по бул. „Мария Луиза“, бул. „Копенхаген“, бул. „Джеймс Баучер“, бул.”Христо Ботев”, бул. „Скобелев“, както и по ул. „104“ в район „Обеля“.
За бул. „Джеймс Баучер“ е планирана рехабилитация в участъка от бул. „Черни връх“ до площад „Велчова завера“ с дължина около 1,2 км. Проектът е изготвен и предстои съгласуване и издаване на разрешение за строеж, посочиха от Общината.
Предвижда се и рехабилитация на бул. „Мария Луиза“ в отсечката от ул. „Опълченска“ до ул. „Козлодуй“, както и цялостна реконструкция на около един километър трамваен релсов път. Планиран е и основен ремонт на бул. „Христо Ботев“ от бул. „Прага“ до бул. „Сливница“, който ще се изпълнява заедно с обновяването на трамвайното трасе.
Разработен е проект за продължение на бул. „Копенхаген“ от „Самоковско шосе“ до бул. „Александър Малинов“. Реализацията му ще осигури директна трамвайна връзка между кварталите „Младост“ и „Дружба“, като се предвижда изграждането на около 1 км ново трасе, съобщиха от Общината.
Столичната община подготвя и обявяването на обществена поръчка за проектиране и изграждане на ново трамвайно трасе с преместване на съществуващия релсов път по бул. „Скобелев“ в северна посока. Процедурата ще бъде стартирана след задължителния контрол от Агенцията по обществени поръчки, където документацията е внесена на 20 ноември 2025 г., се посочва в съобщението.
Продължава и ремонтът на трамвайните линии по бул.”Янко Сакъзов” в участъка от ул. „Кракра“ до бул. „Евлоги и Христо Георгиеви“.
От СО посочиха, че с реализирането на тези проекти общината цели устойчиво развитие на трамвайния транспорт и по-добра свързаност между кварталите, като част от дългосрочната стратегия за модерна и достъпна градска инфраструктура.
Преди дни официално тържество по случай годишнината на трамвайния транспорт в София се състоя в трамвайно депо „Клокотница“, откъдето точно преди 125 години потегля първият столичен трамвай. Щастлив съм, че с колективните усилия на администрацията и Столичния общински съвет миналата година приехме амбициозна програма за инвестиции в градския транспорт и една голяма част от тях са насочени именно в развитието на трамвайния транспорт, каза на събитието столичният кмет Васил Терзиев.
www.sofia.bg
София ускорява модернизацията на трамвайния транспорт
След като през 2025 г. в столицата бяха изградени 4,4 км нови трамвайни трасета, Столична община преминава към следващ етап – подготовка и реализация на ключови проекти за рехабилитация на съществуващата трамвайна инфраструктура, част от които не са обновявани от десетилетия. Модернизацията на трамвайната инфраструктура остава сред водещите приоритети на общината. Усилията са насочени както към изграждането на нови трамвайни линии, така и към рехабилитацията на съществуващи, които не са обновявани, и подготовка на проекти.
“Работим последователно, за да осигурим по-високо качество на градската среда и надежден обществен транспорт за софиянци. И тази година ще продължи работа по няколко значими обекта, които са много важни и отдавна очаквани от гражданите в различни райони на града и които ще предложим за финансиране,” заяви зам.-кметът по направление „Обществено строителство“ Никола Лютов.
Един от най-важните проекти за 2025 г. беше изграждането на нов релсов път с разширението на бул. „Рожен“ до Северната скоростна тангента. Проектът осигурява директна връзка на квартал „Илиянци“ с метрото и централната градска част. В напреднал етап е и цялостната реконструкция на трамвайното трасе по бул. „Александър Стамболийски“ в участъка от ул. „Западна“ до бул. „Константин Величков“. Трасето не е ремонтирано от изграждането си, а завършването на обекта се очаква през настоящата година.
Реконструкцията на бул. „Ал. Стамболийски“ остава ключов обект в Програмата на общината. Към момента тя е временно спряна поради неблагоприятните метеорологични условия. В края на 2025 г. е получен авансът от МРРБ, тъй като обектът се финансира чрез държавния бюджет, което безспорно е облекчение за работата, но е само част от финансирането. Столичната община очаква скоро да бъдат преведени останалите средства, за които са представени разходооправдателни документи, информира Никола Лютов. Предвижда се изпълнението, което е над 80%, да бъде възстановено след трайно затопляне на времето.
Инвестициите в трамвайната мрежа ще продължат и през 2026 г. с подготовка на нови проекти и изпълнение на строително-ремонтни дейности. Сред трасетата, по които направление „Обществено строителство“ работи, са тези по бул. „Княгиня Мария-Луиза“, бул. „Копенхаген“, бул. „Джеймс Баучер“, бул.”Христо Ботев”, бул. „Скобелев“, както и по ул. „104“ в район „Обеля“.
За една от най-старите трамвайни линии в града – по бул. „Джеймс Баучер“, е планирана рехабилитация в участъка от бул. „Черни връх“ до площад „Велчова завера“ с дължина около 1,2 км. Проектът е изготвен и предстои съгласуване и издаване на разрешение за строеж.
Предвижда се и рехабилитация на бул. „Княгиня Мария-Луиза“ в отсечката от ул. „Опълченска“ до ул. „Козлодуй“, както и цялостна реконструкция на около 1 км трамваен релсов път. Планиран е и основен ремонт на бул. „Христо Ботев“ от бул. „Прага“ до бул. „Сливница“, който ще се изпълнява заедно с обновяването на трамвайното трасе.
Разработен е проект за продължение на бул. „Копенхаген“ от „Самоковско шосе“ до бул. „Александър Малинов“. Реализацията му ще осигури директна трамвайна връзка между кварталите „Младост“ и „Дружба“, като се предвижда изграждането на около 1 км ново трасе.
Столичната община подготвя и обявяването на обществена поръчка за проектиране и изграждане на ново трамвайно трасе с преместване на съществуващия релсов път по бул. „Скобелев“ в северна посока. Процедурата ще бъде стартирана след задължителния контрол от Агенцията по обществени поръчки, където документацията е внесена на 20 ноември 2025 г.
Готов е и идеен проект за реконструкция на трамвайния релсов път по ул. „104“ в ж.к. „Обеля 2“. Той предвижда модернизация на релсите в участъка от ул. „106“ до ул. „Илия Гергов“, включително кривите по обособеното трасе, с обща дължина 720 метра единичен коловоз. Предстои обявяване на обществена поръчка за избор на изпълнител.
Продължава и ремонтът на трамвайните линии по бул. ”Янко Сакъзов” в участъка от ул. „Кракра“ до бул. „Евлоги и Христо Георгиеви“.
С реализирането на тези проекти Столичната община цели устойчиво развитие на трамвайния транспорт и по-добра свързаност между кварталите, като част от дългосрочната стратегия за модерна и достъпна градска инфраструктура.
www.zashtoto.com 20.01.2026г.
€270 млн. инвестира Столична община за нови трамваи, тролеи и автобуси
В проектобюджета за 2026 г. е заложена най-голямата инвестиция в градски транспорт за последните 15 години – 150 нови трамвая, 200 нови автобуса, 75 нови тролея и 50 електробуса, написа кметът на София Васил Терзиев в профила си във Фейсбук, цитиран от БТА.
След тези доставки най-старите трамваи в движение ще бъдат онези, произведени след 2013 г.
Общата инвестиция надхвърля 270 млн. евро и включва и модернизация на депа и друга инфраструктура, информира Терзиев.
Той отбеляза, че когато първият трамвай тръгва по софийските улици преди 125 години, той задава посоката към по-свързан и по-модерен град за хората, които превозва.
Днес София продължава по релсите на устойчивата градска мобилност, а трамваят все още е част от ежедневието на поколения софиянци. Нашата отговорност е да надграждаме тази система с последователни и смислени инвестиции, посочва столичният кмет.
По думите му през последната година са направени важни крачки в тази посока. Изградихме 4,4 км нови трамвайни трасета, включително новия релсов път по разширението на бул. „Рожен“, който свърза кв. „Илиянци“ директно с метрото и центъра.
В напреднал етап е и цялостната реконструкция на трасето по бул. „Александър Стамболийски“ – първият основен ремонт от изграждането му досега, отчете Терзиев.
През 2026 г. преминаваме към следващата, много по-мащабна фаза, заяви той. Подготвяме и реализираме проекти за обновяване и изграждане на трамвайни трасета по бул. „Мария Луиза“, „Джеймс Баучер“, „Скобелев“, както и по ул. „104“ в район „Обеля“.
Това означава едновременно грижа за най-старите линии, модернизация на ключови централни направления и нова директна връзка между „Младост“ и „Дружба“ – бул. “Копенхаген”, паралелно инвестираме и в по-добър подвижен състав, информира столичният кмет.
София е единственият град в България с трамваен транспорт. Нашата задача е той да бъде бърз, надежден и удобен – реална алтернатива на автомобила и основа на устойчивото бъдеще на столицата, посочи Васил Терзиев.
125 години от началото на трамвайния транспорт в София
Wednesday, 14 January 2026 00:00
Боян Стефанов
There are no translations available. www.sofia.bg
София отбеляза 125 години трамваен транспорт с поглед към бъдещето на градската мобилност
През 2026 г. предстоят:
● най-голямата инвестиция в подвижен състав за последните 15 години; ● обновяване на 5 трамвайни трасета; ● по-добра свързаност между кварталите; ● по-бърз и по-чист градски транспорт.
София отбеляза 125 години от началото на трамвайния транспорт – една от най-старите и устойчиви системи за обществен превоз в града, която и днес остава ключов елемент от градската мобилност. По повод годишнината на 14 януари в централната градска част се проведоха безплатни атракционни пътувания с ретро трамваи, които дадоха възможност на софиянци и гостите на столицата да се докоснат отблизо до историята на градския транспорт – не в музейна среда, а в движение, по улиците на града. В празничния ден по специално подготвен маршрут се движиха исторически трамваи от различни периоди, включително реставрираната мотриса с инвентарен номер 701 – емблематичен трамвай от 80-те години на миналия век, който се завърна на релсите специално за юбилея. В часовете между курсовете трамваите бяха изложени на пл. „Възраждане“, където гражданите имаха възможност да ги разгледат отблизо и да се запознаят с развитието на трамвайния транспорт през десетилетията. Реализирани проекти през 2025 г. През 2025 г. в София бяха изградени 4,4 км нови трамвайни трасета. Сред ключовите реализирани проекти е новият релсов път с разширението на бул. „Рожен“ до Северната скоростна тангента, който осигурява директна връзка на кв. „Илиянци“ с метрото и централната градска част. В напреднал етап е и цялостната реконструкция на трамвайното трасе по бул. „Александър Стамболийски“ в участъка от ул. „Западна“ до бул. „Константин Величков“ – трасе, което не е ремонтирано от изграждането си и чийто завършек се очаква през настоящата година. През 2026 г. предстои мащабно обновяване на трамвайните трасета Модернизацията на трамвайните линии остава сред водещите приоритети и през 2026 г. В процес на подготовка и реализация са проекти за рехабилитация и изграждане на трамвайни трасета по бул. „Княгиня Мария-Луиза“, бул. „Джеймс Баучер“, бул. „Копенхаген“, бул. „Скобелев“, както и по ул. „104“ в район „Обеля“. Сред планираните дейности са рехабилитация на една от най-старите трамвайни линии по бул. „Джеймс Баучер“, цялостна реконструкция на релсовия път по ключови централни булеварди и изграждане на ново трасе, което ще осигури директна връзка между кварталите „Младост“ и „Дружба“. Най-голямата инвестиция в подвижен състав за последните 15 години Паралелно с инфраструктурните проекти, в Проектобюджета за 2026 г. е заложена най-голямата инвестиция в подвижен състав за градския транспорт за последните 15 години. Предвижда се подмяна на: ● 150 нови трамвая, ● 200 нови автобуса, ● 75 нови тролея и 50 електробуса. Първата поръчка за 20 трамвая е във финален етап, а още две поръчки за 80 и 50 трамвая са включени в Инвестиционната програма. С тяхното реализиране ще бъде обновена голяма част от трамвайния парк на София, като най-старите мотриси, които ще останат в движение, ще бъдат произведени след 2013 г. Общата инвестиция в подвижен състав ще надхвърли 270 млн. евро и ще бъде допълнена от модернизация на депа, обновяване на релсови трасета и стрелки, подобряване на енергийното и сигнално-осигурителното оборудване и разширяване на светофарната система. Поглед към бъдещото развитие на градския транспорт в столицата С тези инвестиции Столичната община цели устойчиво развитие на градския транспорт и по-добра свързаност между кварталите. София е единственият град в България с действащ трамваен транспорт, а трамвайната мрежа остава една от най-екологичните и ефективни алтернативи на автомобилния трафик. По този начин юбилеят на трамвайния транспорт се превръща не само в повод за равносметка, но и в ясен ангажимент за бъдещето на града. www.bta.bg 14.01.2026г.
София е от първите европейски столици с електрифициран транспорт, каза инж. Ганчев по повод 125-ата годишнина от пускането на първия трамвай
София се явява една от първите европейски столици с електрифициран градски транспорт, каза за БТА директорът на „Столичен електротранспорт“ инж. Евгений Ганчев по повод 125-ата годишнината от пускането на първия трамвай града. От 14:00 часа в трамвайното депо „Клокотница“ на бул. „Княгиня Мария Луиза“ № 84-86, като част от събитията по отбелязването на годишнината от пускането на първия трамвай в София, ще бъде представена напълно реставрираната историческа трамвайна мотриса Т6М-700 с инв. №701, както и други знакови трамваи, представящи различни етапи от развитието на градския транспорт в столицата. По стар стил това събитие се случва на 1 януари 1901 г. - в 10:30 часа, след тържествено откриване, тръгва първият електрически трамвай в София по трасето от гарата до днешния пл. "Славейков", каза инж. Ганчев. На 1 януари от депо „Клокотница“ пет трамвайни коли тръгват по бул. „Мария Луиза“, прекосяват Лъвов мост и стигат до пл. „Славейков“, разказа той. Евгений Ганчев допълни, че маршрутът е нарочно подбран и за времето си е най-представителният. Старата гара тъкмо е ремонтирана и разширена с луксозен салон, та да може да приема чуждестранни гости, а около пл. "Славейков” още от турско време е центърът на столицата. За център на нова градска железопътна мрежа е определена Градската градина пред Народния театър, която била опасана от всички страни с трамвайни линии. Това е проектът на германския инженер Клингенберг. Първият покрит вагон тръгва, накичен с цветя. Около него са току-що назначените ватмани, зад тях - любопитните столичани, каза инж. Ганчев. Но, като всяко ново и непознато за обикновения гражданин събитие, това предизвиква разнопосочни настроения - както интерес, така и негодувание към шумните машини и странния звук по релсовия път, допълни инж. Ганчев. Трамвайната мрежа е стигала до кварталите Княжево, Павлово, Красно село и Подуяне, които по онова време са били просто села в околностите на столицата. С построяването на релсовия път и пускането на мотрисите обаче, те се превръщат в първите села с трамвай, допълни Ганчев. През първия и втория ден пътуването в трамвая било безплатно, но софиянци трудно се престрашили да се качат на новото превозно средство. В началото спирките били само първа и последна. Пътниците давали знак на ватмана със звънец, вързан на връв, когато искат да слязат от трамвая на избран от тях кръстопът. Първоначално местата във вагоните са били разделени на първа и втора класа. Разликата била наличието на плюшени възглавници върху дървените пейки в първа класа. Това разделение било наложено от белгийските акционери, които се заели със създаване на електротранспорт в София. Директорът на „Столичен електротранспорт“ разказа, че тогава от Беглия са внесени 25 трамвая, като сред тях има както чисто нови, така и употребявани. Те развиват скорост от 15-20 км/ч. Въпреки луксозната им мебелировка (особено в първа класа), първоначалният интерес към тях бързо отшумява. Мнозина дори са се страхували от релсовите превозни средства, знае се, че Иван Вазов се осмелява да се качи на трамвай близо месец след пускането им. Общо трамвайните линии в столицата са 23 километра, а по тях се движат 35 композиции - 25 единични и 10 с по два вагона - открит и закрит. Първите трамвайни вагони са малки, двуосни, с два мотора по 18 kW и открити платформи, заградени с метални решетки. Салонът е разделен на първа и втора класа. Ремаркетата са открити, а пътниците се качват и слизат отстрани, кондукторът ги обикаля по специална пътека - стъпало. Скоростта, която трябвало да развиват мотрисите, била до 15 км в час. Това обаче рядко се случвало, защото подобно на конските омнибуси трамваите спирали на места по желание на пътниците. Разписание за трамваите нямало. През 20-те години на миналия век дори работели до късните часове. Първите мотриси излизат сутрин в 5:30 часа и се прибират в 1:00 ч. след полунощ през зимата, а лятото - и по-късно, разказа още инж. Ганчев. Въпреки факта, че не всички софиянци са благоразположени към трамваите, през следващите години са пуснати в движение все повече линии, а желанието на столичните управници да развиват този вид транспорт дава резултат. Постепенно мотрисите се превръщат в неразривна част от всекидневието на София и дълго време остават най-разпространеният и ползван начин за придвижване. През 30-те години на 20-и век се появяват емблематичните за града ни мотриси, а депо „Клокотница“ и депо „Красно село“ стават основни центрове за поддръжка. Важно събитие е създаването на първия български трамвай през 1931 г.. по модел на инж. Теодосий Кардалев, което поставя началото на родното трамвайно производство. Ремарке "Кардалев" е реставрирано и може да се види и днес сред ретро мотрисите, които се движат, каза инж. Ганчев. През 1951 г. започва масовото производство на български мотриси в завод „Шести септември“ (по-късно „Трамкар“). Моделите „София“ и „България“ стават част от градския пейзаж за десетилетия напред. Построени са ключови трасета, които свързват центъра с индустриалните зони и периферните квартали. Важен момент в историята е решението за изграждане на линии с нормално междурелсие - 1435 мм, успоредно с традиционното за София тясно междурелсие - 1009 мм. Първата такава линия е по бул. „Ботевградско шосе“ - линия 22, което позволява използването на по-големи и по-бързи мотриси, разказа инж. Ганчев. Трамвайният транспорт днес София е единственият град в България с трамваен транспорт. Днес столицата преминава през мащабно обновление на трамвайния транспорт, насочено към комфорт и екология, разказа инж. Ганчев. През последното десетилетие бяха закупени десетки нови нископодови трамваи, които са тихи, климатизирани и достъпни за хора с увреждания, основни булеварди като „Цар Борис III“, „България“ и „Граф Игнатиев“, „Рожен“, „Стамболийски“ и др. бяха обновени с модерни технологии за намаляване на шума и вибрациите. Трамваите вече функционират като довеждащ транспорт към метростанциите, създавайки единна и бърза транспортна мрежа, каза инж. Евгений Ганчев. С над 209 километра релсов път (единичен коловоз), трамваите остават най-екологичната алтернатива на автомобилите, като по капацитет и скорост в обособените трасета те се доближават до параметрите на метро, допълни Ганчев. По повод 125-ата годишнина от пускането на първия трамвай в София днес ще бъде представена реставрираната историческа трамвайна мотриса Т6М - 700 с инв. номер 701. Той е произведен през 1985 г. и е първият български трамвай с групово задвижване - тип Т6М-700. В периода 1985-1987 г. са произведени 60 броя съчленени трамвайни мотриси с групово задвижване за серия Т6М-700, в периода 1988-1991 г. - 32 броя. В края на 2008 г. „Трамкар” сключва договор за основен ремонт и частична модернизация на девет трамвайни мотриси от тип Т6М-700. Седемстотин и едно е уникален, защото е първият от модела и реставриран от „Трамкар” в автентичен вид, каза инж. Ганчев. Има запазени експонати, чакащи реставрация и сред другите знакови трамваи, оставили своя отпечатък в историята на трамвайния транспорт в столицата. Сред тях е модел Charleroi - вид мотриса с производител Белгия и година на производство 1914-а, модел "Графиня" - вид маневрена машина от неизвестен производител, 1912/15 г., модел Ansaldo-Breda-Marelli - вид мотриса, произведена в Италия през 1938 г. и др. Освен тях са запазени и експонати от всички видове превозни средства - трамваи и тролейбуси, използвани в последните 40-50 години, за които се търсят средства за реставриране, каза инж. Ганчев. Трамвайният релсов път в момента е 209 км единичен коловоз и около 50 км коловози в трамвайни депа. Трамвайните мотриси са 301 броя, без музейните експонати. На линия във върхов момент се движат 156 композиции, каза инж. Ганчев. На 27 юни 2024 г. Столичният общински съвет прие програма за развитие на градския транспорт в София, която предвижда закупуване на 75 тролейбуса, 50 електробуса и 108 трамвайни мотриси, както и друго специализирано оборудване. „Столичен електротранспорт“-ЕАД обяви редица поръчки за доставка на превозни средства. Вече са сключени договори за нови тролейбуси и електробуси, обявени са три поръчки за трамвайни мотриси, предстои обявяване на още няколко, каза още инж. Ганчев.
https://www.bta.bg/bg/galleries/461491-4671683
www.dariknews.bg 14.01.2026г.
София празнува 125 години трамваен транспорт с безплатни ретро трамваи
Безплатни ретро трамваи връщат софиянци към различни епохи от историята на града. С безплатни пътувания с ретро трамваи и възможност да се докоснат отблизо до историята на градския транспорт, софиянци и гостите на столицата отбелязват 125 години от началото на трамвайния транспорт в София. Маршрутите ще се изпълняват на 14 януари 2026 г., когато в централната градска част ще се движат исторически трамваи по специално подготвено атракционно трасе. В рамките на инициативата гражданите могат да се качат и пътуват безплатно в трамваи от различни периоди, които през годините са били част от ежедневието на София. Освен пътуването, трамваите ще могат да бъдат разглеждани отблизо, докато престояват на пл. „Възраждане“, което дава възможност както за снимки, така и за по-близък поглед към интериора и детайлите на мотрисите. Ретро трамваите ще се движат по кръгов маршрут, който преминава през емблематични улици и булеварди в центъра на София:
пл. „Възраждане“ → бул. „Христо Ботев“ → ул. „Алабин“ → бул. „Витоша“ → бул. „Княгиня Мария Луиза“ → бул. „Христо Ботев“ → пл. „Възраждане“
Атракционните пътувания се извършват на всеки 30 минути, в часовия интервал от 14:30 до 18:30 ч., като началната и крайната точка на маршрута е пл. „Възраждане“.
Часове на потегляне от пл. „Възраждане“
14:30 ч. – трамваи 92 + 501 15:00 ч. – трамвай 35 15:30 ч. – трамвай 701 16:00 ч. – трамваи 92 + 501 16:30 ч. – трамвай 35 17:00 ч. – трамвай 701 17:30 ч. – трамваи 92 + 501 18:00 ч. – трамвай 35 18:30 ч. – трамвай 701
Сред трамваите, които ще се включват в празничното движение, е и реставрираната мотриса с инвентарен номер 701 – емблематичен трамвай от 80-те години на миналия век, който се завръща на релсите специално по повод юбилея. Заедно с нея в атракционните маршрути ще участват и други исторически мотриси, които показват как се е променял трамвайният транспорт в София през десетилетията. Пътуванията са безплатни и не изискват предварителна регистрация. Събитието е подходящо както за семейства с деца, така и за всички, които се интересуват от историята на града, градската мобилност или просто искат да преживеят нещо различно в зимния следобед. Инициативата е част от честванията на 125-годишнината от трамвайния транспорт в София и има за цел да направи историята на градския транспорт достъпна и видима за гражданите – не в музейна среда, а в движение, по улиците на града, там, където трамваят вече повече от век е неразделна част от ежедневието. София се явява една от първите европейски столици с електрифициран градски транспорт, каза за БТА директорът на „Столичен електротранспорт“ инж. Евгений Ганчев по повод 125-ата годишнината от пускането на първия трамвай града. От 14:00 часа в трамвайното депо „Клокотница“ на бул. „Княгиня Мария Луиза“ № 84-86, като част от събитията по отбелязването на годишнината от пускането на първия трамвай в София, ще бъде представена напълно реставрираната историческа трамвайна мотриса Т6М-700 с инв. №701, както и други знакови трамваи, представящи различни етапи от развитието на градския транспорт в столицата. По стар стил това събитие се случва на 1 януари 1901 г. - в 10:30 часа, след тържествено откриване, тръгва първият електрически трамвай в София по трасето от гарата до днешния пл. "Славейков", каза инж. Ганчев. На 1 януари от депо „Клокотница“ пет трамвайни коли тръгват по бул. „Мария Луиза“, прекосяват Лъвов мост и стигат до пл. „Славейков“, разказа той. Евгений Ганчев допълни, че маршрутът е нарочно подбран и за времето си е най-представителният. Старата гара тъкмо е ремонтирана и разширена с луксозен салон, та да може да приема чуждестранни гости, а около пл. "Славейков” още от турско време е центърът на столицата. За център на нова градска железопътна мрежа е определена Градската градина пред Народния театър, която била опасана от всички страни с трамвайни линии. Това е проектът на германския инженер Клингенберг. Първият покрит вагон тръгва, накичен с цветя. Около него са току-що назначените ватмани, зад тях - любопитните столичани, каза инж. Ганчев. Но, като всяко ново и непознато за обикновения гражданин събитие, това предизвиква разнопосочни настроения - както интерес, така и негодувание към шумните машини и странния звук по релсовия път, допълни инж. Ганчев. Трамвайната мрежа е стигала до кварталите Княжево, Павлово, Красно село и Подуяне, които по онова време са били просто села в околностите на столицата. С построяването на релсовия път и пускането на мотрисите обаче, те се превръщат в първите села с трамвай, допълни Ганчев. През първия и втория ден пътуването в трамвая било безплатно, но софиянци трудно се престрашили да се качат на новото превозно средство. В началото спирките били само първа и последна. Пътниците давали знак на ватмана със звънец, вързан на връв, когато искат да слязат от трамвая на избран от тях кръстопът. Първоначално местата във вагоните са били разделени на първа и втора класа. Разликата била наличието на плюшени възглавници върху дървените пейки в първа класа. Това разделение било наложено от белгийските акционери, които се заели със създаване на електротранспорт в София. Директорът на „Столичен електротранспорт“ разказа, че тогава от Беглия са внесени 25 трамвая, като сред тях има както чисто нови, така и употребявани. Те развиват скорост от 15-20 км/ч. Въпреки луксозната им мебелировка (особено в първа класа), първоначалният интерес към тях бързо отшумява. Мнозина дори са се страхували от релсовите превозни средства, знае се, че Иван Вазов се осмелява да се качи на трамвай близо месец след пускането им. Общо трамвайните линии в столицата са 23 километра, а по тях се движат 35 композиции - 25 единични и 10 с по два вагона - открит и закрит. Първите трамвайни вагони са малки, двуосни, с два мотора по 18 kW и открити платформи, заградени с метални решетки. Салонът е разделен на първа и втора класа. Ремаркетата са открити, а пътниците се качват и слизат отстрани, кондукторът ги обикаля по специална пътека - стъпало. Скоростта, която трябвало да развиват мотрисите, била до 15 км в час. Това обаче рядко се случвало, защото подобно на конските омнибуси трамваите спирали на места по желание на пътниците. Разписание за трамваите нямало. През 20-те години на миналия век дори работели до късните часове. Първите мотриси излизат сутрин в 5:30 часа и се прибират в 1:00 ч. след полунощ през зимата, а лятото - и по-късно, разказа още инж. Ганчев. Въпреки факта, че не всички софиянци са благоразположени към трамваите, през следващите години са пуснати в движение все повече линии, а желанието на столичните управници да развиват този вид транспорт дава резултат. Постепенно мотрисите се превръщат в неразривна част от всекидневието на София и дълго време остават най-разпространеният и ползван начин за придвижване. През 30-те години на 20-и век се появяват емблематичните за града ни мотриси, а депо „Клокотница“ и депо „Красно село“ стават основни центрове за поддръжка. Важно събитие е създаването на първия български трамвай през 1931 г.. по модел на инж. Теодосий Кардалев, което поставя началото на родното трамвайно производство. Ремарке "Кардалев" е реставрирано и може да се види и днес сред ретро мотрисите, които се движат, каза инж. Ганчев. През 1951 г. започва масовото производство на български мотриси в завод „Шести септември“ (по-късно „Трамкар“). Моделите „София“ и „България“ стават част от градския пейзаж за десетилетия напред. Построени са ключови трасета, които свързват центъра с индустриалните зони и периферните квартали. Важен момент в историята е решението за изграждане на линии с нормално междурелсие - 1435 мм, успоредно с традиционното за София тясно междурелсие - 1009 мм. Първата такава линия е по бул. „Ботевградско шосе“ - линия 22, което позволява използването на по-големи и по-бързи мотриси, разказа инж. Ганчев. Трамвайният транспорт днес София е единственият град в България с трамваен транспорт. Днес столицата преминава през мащабно обновление на трамвайния транспорт, насочено към комфорт и екология, разказа инж. Ганчев. През последното десетилетие бяха закупени десетки нови нископодови трамваи, които са тихи, климатизирани и достъпни за хора с увреждания, основни булеварди като „Цар Борис III“, „България“ и „Граф Игнатиев“, „Рожен“, „Стамболийски“ и др. бяха обновени с модерни технологии за намаляване на шума и вибрациите. Трамваите вече функционират като довеждащ транспорт към метростанциите, създавайки единна и бърза транспортна мрежа, каза инж. Евгений Ганчев.
С над 209 километра релсов път (единичен коловоз), трамваите остават най-екологичната алтернатива на автомобилите, като по капацитет и скорост в обособените трасета те се доближават до параметрите на метро, допълни Ганчев. По повод 125-ата годишнина от пускането на първия трамвай в София днес ще бъде представена реставрираната историческа трамвайна мотриса Т6М - 700 с инв. номер 701. Той е произведен през 1985 г. и е първият български трамвай с групово задвижване - тип Т6М-700. В периода 1985-1987 г. са произведени 60 броя съчленени трамвайни мотриси с групово задвижване за серия Т6М-700, в периода 1988-1991 г. - 32 броя. В края на 2008 г. „Трамкар” сключва договор за основен ремонт и частична модернизация на девет трамвайни мотриси от тип Т6М-700. Седемстотин и едно е уникален, защото е първият от модела и реставриран от „Трамкар” в автентичен вид, каза инж. Ганчев. Има запазени експонати, чакащи реставрация и сред другите знакови трамваи, оставили своя отпечатък в историята на трамвайния транспорт в столицата. Сред тях е модел Charleroi - вид мотриса с производител Белгия и година на производство 1914-а, модел "Графиня" - вид маневрена машина от неизвестен производител, 1912/15 г., модел Ansaldo-Breda-Marelli - вид мотриса, произведена в Италия през 1938 г. и др. Освен тях са запазени и експонати от всички видове превозни средства - трамваи и тролейбуси, използвани в последните 40-50 години, за които се търсят средства за реставриране, каза инж. Ганчев. Трамвайният релсов път в момента е 209 км единичен коловоз и около 50 км коловози в трамвайни депа. Трамвайните мотриси са 301 броя, без музейните експонати. На линия във върхов момент се движат 156 композиции, каза инж. Ганчев. На 27 юни 2024 г. Столичният общински съвет прие програма за развитие на градския транспорт в София, която предвижда закупуване на 75 тролейбуса, 50 електробуса и 108 трамвайни мотриси, както и друго специализирано оборудване. „Столичен електротранспорт“-ЕАД обяви редица поръчки за доставка на превозни средства. Вече са сключени договори за нови тролейбуси и електробуси, обявени са три поръчки за трамвайни мотриси, предстои обявяване на още няколко, каза още инж. Ганчев.
Last Updated on Friday, 16 January 2026 08:50
|
София е от първите европейски столици с електрифициран транспорт
Wednesday, 14 January 2026 00:00
Боян Стефанов
There are no translations available. www.bta.bg 14.01.2026г. София е от първите европейски столици с електрифициран транспорт, каза инж. Ганчев по повод 125-ата годишнина от пускането на първия трамвай
офия се явява една от първите европейски столици с електрифициран градски транспорт, каза за БТА директорът на „Столичен електротранспорт“ инж. Евгений Ганчев по повод 125-ата годишнината от пускането на първия трамвай града.
От 14:00 часа в трамвайното депо „Клокотница“ на бул. „Княгиня Мария Луиза“ № 84-86, като част от събитията по отбелязването на годишнината от пускането на първия трамвай в София, ще бъде представена напълно реставрираната историческа трамвайна мотриса Т6М-700 с инв. №701, както и други знакови трамваи, представящи различни етапи от развитието на градския транспорт в столицата. По стар стил това събитие се случва на 1 януари 1901 г. - в 10:30 часа, след тържествено откриване, тръгва първият електрически трамвай в София по трасето от гарата до днешния пл. "Славейков", каза инж. Ганчев. На 1 януари от депо „Клокотница“ пет трамвайни коли тръгват по бул. „Мария Луиза“, прекосяват Лъвов мост и стигат до пл. „Славейков“, разказа той.
Евгений Ганчев допълни, че маршрутът е нарочно подбран и за времето си е най-представителният. Старата гара тъкмо е ремонтирана и разширена с луксозен салон, та да може да приема чуждестранни гости, а около пл. "Славейков” още от турско време е центърът на столицата. За център на нова градска железопътна мрежа е определена Градската градина пред Народния театър, която била опасана от всички страни с трамвайни линии. Това е проектът на германския инженер Клингенберг. Първият покрит вагон тръгва, накичен с цветя. Около него са току-що назначените ватмани, зад тях - любопитните столичани, каза инж. Ганчев. Но, като всяко ново и непознато за обикновения гражданин събитие, това предизвиква разнопосочни настроения? - ?както интерес, така и негодувание към шумните машини и странния звук по релсовия път, допълни инж. Ганчев.
Трамвайната мрежа е стигала до кварталите Княжево, Павлово, Красно село и Подуяне, които по онова време са били просто села в околностите на столицата. С построяването на релсовия път и пускането на мотрисите обаче, те се превръщат в първите села с трамвай, допълни Ганчев.
През първия и втория ден пътуването в трамвая било безплатно, но софиянци трудно се престрашили да се качат на новото превозно средство. В началото спирките били само първа и последна. Пътниците давали знак на ватмана със звънец, вързан на връв, когато искат да слязат от трамвая на избран от тях кръстопът. Първоначално местата във вагоните са били разделени на първа и втора класа. Разликата била наличието на плюшени възглавници върху дървените пейки в първа класа. Това разделение било наложено от белгийските акционери, които се заели със създаване на електротранспорт в София.
Директорът на „Столичен електротранспорт“ разказа, че тогава от Беглия са внесени 25 трамвая, като сред тях има както чисто нови, така и употребявани. Те развиват скорост от 15-20 км/ч. Въпреки луксозната им мебелировка (особено в първа класа), първоначалният интерес към тях бързо отшумява. Мнозина дори са се страхували от релсовите превозни средства, знае се, че Иван Вазов се осмелява да се качи на трамвай близо месец след пускането им.
Общо трамвайните линии в столицата са 23 километра, а по тях се движат 35 композиции - 25 единични и 10 с по два вагона - открит и закрит. Първите трамвайни вагони са малки, двуосни, с два мотора по 18 kW и открити платформи, заградени с метални решетки. Салонът е разделен на първа и втора класа. Ремаркетата са открити, а пътниците се качват и слизат отстрани, кондукторът ги обикаля по специална пътека - стъпало. Скоростта, която трябвало да развиват мотрисите, била до 15 км в час. Това обаче рядко се случвало, защото подобно на конските омнибуси трамваите спирали на места по желание на пътниците. Разписание за трамваите нямало. През 20-те години на миналия век дори работели до късните часове. Първите мотриси излизат сутрин в 5:30 часа и се прибират в 1:00 ч. след полунощ през зимата, а лятото - и по-късно, разказа още инж. Ганчев.
Въпреки факта, че не всички софиянци са благоразположени към трамваите, през следващите години са пуснати в движение все повече линии, а желанието на столичните управници да развиват този вид транспорт дава резултат. Постепенно мотрисите се превръщат в неразривна част от всекидневието на София и дълго време остават най-разпространеният и ползван начин за придвижване.
През 30-те години на 20-и век се появяват емблематичните за града ни мотриси, а депо „Клокотница“ и депо „Красно село“ стават основни центрове за поддръжка. Важно събитие е създаването на първия български трамвай през 1931 г.. по модел на инж. Теодосий Кардалев, което поставя началото на родното трамвайно производство. Ремарке "Кардалев" е реставрирано и може да се види и днес сред ретро мотрисите, които се движат, каза инж. Ганчев.
През 1951 г. започва масовото производство на български мотриси в завод „Шести септември“ (по-късно „Трамкар“). Моделите „София“ и „България“ стават част от градския пейзаж за десетилетия напред. Построени са ключови трасета, които свързват центъра с индустриалните зони и периферните квартали. Важен момент в историята е решението за изграждане на линии с нормално междурелсие - 1435 мм, успоредно с традиционното за София тясно междурелсие - 1009 мм. Първата такава линия е по бул. „Ботевградско шосе“ - линия 22, което позволява използването на по-големи и по-бързи мотриси, разказа инж. Ганчев.
Трамвайният транспорт днес
София е единственият град в България с трамваен транспорт. Днес столицата преминава през мащабно обновление на трамвайния транспорт, насочено към комфорт и екология, разказа инж. Ганчев. През последното десетилетие бяха закупени десетки нови нископодови трамваи, които са тихи, климатизирани и достъпни за хора с увреждания, основни булеварди като „Цар Борис III“, „България“ и „Граф Игнатиев“, „Рожен“, „Стамболийски“ и др. бяха обновени с модерни технологии за намаляване на шума и вибрациите. Трамваите вече функционират като довеждащ транспорт към метростанциите, създавайки единна и бърза транспортна мрежа, каза инж. Евгений Ганчев.
С над 209 километра релсов път (единичен коловоз), трамваите остават най-екологичната алтернатива на автомобилите, като по капацитет и скорост в обособените трасета те се доближават до параметрите на метро, допълни Ганчев.
По повод 125-ата годишнина от пускането на първия трамвай в София днес ще бъде представена реставрираната историческа трамвайна мотриса Т6М - 700 с инв. номер 701. Той е произведен през 1985 г. и е първият български трамвай с групово задвижване - тип Т6М-700. В периода 1985-1987 г. са произведени 60 броя съчленени трамвайни мотриси с групово задвижване за серия Т6М-700, в периода 1988-1991 г. - 32 броя. В края на 2008 г. „Трамкар” сключва договор за основен ремонт и частична модернизация на девет трамвайни мотриси от тип Т6М-700.
Седемстотин и едно е уникален, защото е първият от модела и реставриран от „Трамкар” в автентичен вид, каза инж. Ганчев. Има запазени експонати, чакащи реставрация и сред другите знакови трамваи, оставили своя отпечатък в историята на трамвайния транспорт в столицата. Сред тях е модел Charleroi - вид мотриса с производител Белгия и година на производство 1914-а, модел "Графиня" - вид маневрена машина от неизвестен производител, 1912/15 г., модел Ansaldo-Breda-Marelli - вид мотриса, произведена в Италия през 1938 г. и др. Освен тях са запазени и експонати от всички видове превозни средства - трамваи и тролейбуси, използвани в последните 40-50 години, за които се търсят средства за реставриране, каза инж. Ганчев.
Трамвайният релсов път в момента е 209 км единичен коловоз и около 50 км коловози в трамвайни депа. Трамвайните мотриси са 301 броя, без музейните експонати. На линия във върхов момент се движат 156 композиции, каза инж. Ганчев.
На 27 юни 2024 г. Столичният общински съвет прие програма за развитие на градския транспорт в София, която предвижда закупуване на 75 тролейбуса, 50 електробуса и 108 трамвайни мотриси, както и друго специализирано оборудване. „Столичен електротранспорт“-ЕАД обяви редица поръчки за доставка на превозни средства. Вече са сключени договори за нови тролейбуси и електробуси, обявени са три поръчки за трамвайни мотриси, предстои обявяване на още няколко, каза още инж. Ганчев.
Last Updated on Friday, 06 February 2026 13:53
София ще се обзаведе със 75 нови тролейбуса Skoda
Tuesday, 23 December 2025 00:00
Боян Стефанов
There are no translations available. www.carmarket.bg 23.12.2025г.
София ще се обзаведе със 75 нови тролейбуса Skoda Skoda Group спечели два търга за общо 75 тролейбуса. Първата поръчка включва 35 нови 12-метрови тролея, втората - 40 съчленени тролея с дължина 18 метра
Преди четири години чешката компания достави 30 нископодови тролейбуса Skoda 27Tr в София. Поръчката тогава беше на стойност 20 милиона евро, докато сега спечелените два търга са на обща стойност 56,19 милиона евро. Първата поръчка включва доставката на 35 нископодови тролейбуса Skoda 32Tr. Дванадесетметровият електрически автобус може да превозва до 95 пътници, 35 от които седнали. Неопределена тягова батерия ще позволи работа дори в райони без въздушни електропроводи. Превозното средство може да измине до дванадесет километра с едно зареждане. Втората поръчка включва доставката на 40 съчленени тролея Skoda 27Tr. Този 18-метров модел може да превозва до 167 пътници (42 седящи). Skoda Group също не е предоставила информация за размера на тяговата батерия, инсталирана в този модел. Ясно е само, че тя би трябвало да осигури пробег до 15 километра в райони без въздушни линии. Доставката на 12-метровите тролейбуси трябва да бъде в рамките на 12 месеца, 18-метровите модели трябва да пристигнат в София в рамките на 15 месеца. Сроковете за доставка важат от датата, на която договорите влизат в сила. И двата договора трябва да влязат в сила веднага щом бъде потвърдено финансирането от ЕС. Сключените договори за нови тролейбуси са пореден търговски успех за Skoda Group в България. В момента тя произвежда 25 електрически влака за Министерството на транспорта и доставя 8 влакови композиции за софийското метро по договор, сключен преди две години.
|